Inne / Na luzie

Żyrandol do kuchni – jak dobrać lampę do stylu pomieszczenia?

Oświetlenie w kuchni ma szczególnie istotny wpływ na nasz komfort, stad też wybór lampy do tego pomieszczenia powinien być naprawdę przemyślany. Nie bez znaczenia jednak jest tu także aspekt estetyczny. Dobrze dobrany żyrandol do kuchni podkreśli jej styl i doda aranżacji wyjątkowego charakteru. Sprawdź, jakie lampy pasować będą do poszczególnych wnętrzarskich stylów.

Żyrandol vs. lampa wisząca

Żyrandole kojarzą nam się z rozłożystymi i bogato zdobionymi lampami sufitowymi – i słusznie, bo tego typu oświetlenie cechuje większa liczba żarówek, które zwisają w jednego punktu połączenia. I tym właśnie żyrandole różnią się od lamp wiszących, w których na każdą żarówkę przypada jedno połączenie. Niemniej jednak, podobnie jak żyrandole, tak i lampy wiszące mogą mieć różne formy i kształty, a także być mniej lub bardziej dekoracyjne. W jakich kuchniach lepiej sprawdzi się żyrandol, a w jakich lampa wisząca?

Zdjęcia pochodzi z kuchennej kolekcji KANSAS

Klasyczny żyrandol – do jakiej kuchni?

Typowe żyrandole doskonale sprawdzą się w kuchniach klasycznych, ale i urządzonych w stylu angielskim czy w stylu prowansalskim. Tak zaaranżowane wnętrza zawsze mają w sobie nutkę romantyzmu, dlatego też lampa taka jak żyrandol – kojarząca się z pałacowymi wnętrzami – świetnie podkreśli ich charakter. Jeszcze lepiej tego rodzaju lampa będzie pasować do kuchni w stylu glamour, szczególnie jeżeli zdecydujemy się na żyrandol z kryształkami. Ta wyjątkowo dekoracyjna lampa w kuchni z całą pewnością stworzy tzw. „efekt WOW”. A do jakich mebli pasować będzie kryształowy żyrandol? Najczęściej stosowane w kuchniach glamour kolory to: biel, czerń i granat, i to właśnie z zabudową w takich barwach najlepiej korespondować będzie kryształowa lampa.

Zdjęcia pochodzi z kuchennej kolekcji CHALET 304

Kuchnia w stylu retro – żyrandol czy lampa wisząca?

W kuchni urządzonej w starym stylu raczej postawimy na lampę wiszącą o klasycznej formie, niż na rozłożysty żyrandol. We wnętrzu retro śmiało możemy też zamontować lampę z wiatrakiem. Takie rozwiązanie przyniesie nam podwójną korzyść: pozwoli ochłodzić się w cieplejszy dzień, ale i będzie wizualnie spójne z aranżacją pomieszczenia. Z drugiej strony, jeżeli jesteśmy zdecydowani na wybór żyrandola do kuchni w stylu retro, nic nie stoi na przeszkodzie, by plan ten wprowadzić w życie. Poszukajmy jednak lampy o minimalistycznej konstrukcji.

Zdjęcia pochodzi z kuchennej kolekcji LASER 414

Jaka lampa do nowoczesnej kuchni?

W nowoczesnych kuchniach sprawdzą się zarówno lampy wiszące, jak i niesztampowe żyrandole. W zależności od wielkości pomieszczenia, możemy zdecydować się na proste zwisy albo na bardziej rozległe konstrukcje. W przestronnych kuchniach oczywiście możemy pozwolić na więcej. Ciekawą propozycją mogą okazać się żyrandole – pająki, w których oprawy zawieszone są na przymocowanych do sufitu przewodach. Nowoczesne żyrandole to również lampy z wbudowanym modułem LED. Te z kolei mogą przybierać naprawdę finezyjne kształty, a do tego są przyjazne dla naszego portfela. Występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu w łatwy sposób dobierzemy model na miarę kubatury naszej kuchni. Pamiętajmy, że zarówno kolor lampy, jak i jej wielkość będą mieć wpływ na ogólny wygląd pomieszczenia. Duże żyrandole mogą być zbyt przytłaczające w małych kuchniach, z kolei czarne czy szare lampy będą mało atrakcyjnie prezentować się w małych i ciemnych pomieszczeniach.