Prasówki ze Świata na WOS

Zderzyły się dwa okręty marynarki wojennej USA

Do niebezpiecznej kolizji doszło niedaleko wybrzeży USA, gdy zderzyły się dwa okręty amerykańskiej marynarki wojennej. Obie jednostki doznały uszkodzeń, ale na szczęście obyło się bez ofiar – podaje serwis internetowy dziennika „The Daily Telegraph”.

Okręt desantowy USS Essex zderzył się z tankowcem USNS Yukon około 190 kilometrów od brzegów południowej Kalifornii. Do groźnego incydentu doszło w środę podczas ćwiczebnego tankowania – poinformowało w oficjalnym oświadczeniu dowództwo US Navy.

Według floty przyczyną kolizji była awaria układu sterowania na pokładzie USS Essex. Oba okręty doznały uszkodzeń, ale na szczęście nie było ofiar w ludziach.

USS Essex to okręt desantowy o długości 257 metrów będący na służbie US Navy od 1992 roku. Jego załoga liczy ponad 1100 osób, ponadto może przewozić 1800 żołnierzy i do 36 śmigłowców. W czwartek jednostka ma wrócić do San Diego po 12 latach operowania z bazy w Sasebo w Japonii.

Z kolei USNS Yukon, na służbie od 1993 roku, to 206-metrowy tankowiec z ok. 100-osobową załogą. Nie był to pierwszy tego typu incydent z udziałem tej jednostki – w 2000 roku okręt uczestniczył w dwóch kolizjach, z czego jedna skończyła się poważnymi uszkodzeniami.