Prasówki ze Świata na WOS

Zaskakujące zaproszenie Aleksandra Łukaszenki

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka wyraził we wtorek nadzieję, że już niedługo papież Benedykt XVI będzie się mógł spotkać z wiernymi na Białorusi. Mówił o tym na spotkaniu z nuncjuszem papieskim w Mińsku Claudio Gugerottim.
Myślę, że niedaleki jest dzień, gdy papież będzie mógł spotkać się ze swoimi zwolennikami na Białorusi. Z chęcią go zobaczymy. Powinniśmy pracować w tym kierunku również z naszym patriarchą. Już prowadzimy takie prace” – oświadczył Łukaszenka.

„Uważam, że możemy tu wypracować dobre schematy i zorganizować dobre wydarzenia, które posłużą umocnieniu nie tylko katolicyzmu, ale całej społeczności wiernych na terytorium Białorusi – i prawosławnych, i katolickich, i innych” – dodał.
W grudniu 2009 r. białoruscy biskupi katoliccy przekazali papieżowi Benedyktowi XVI oficjalne zaproszenie do odwiedzenia Białorusi. Wcześniej do odwiedzenia Białorusi oficjalnie zaprosił papieża Łukaszenka podczas swej wizyty w Watykanie.

Łukaszenka oświadczył w poniedziałek, że liczy na większą aktywność Kościoła katolickiego w normalizowaniu stosunków między Białorusią i Unia Europejską. „Uważamy, że Kościół katolicki ewidentnie mógłby zrobić więcej dla normalizacji stosunków Białorusi z Europą Zachodnią, nie mówię już o całej Unii Europejskiej” – oznajmił.