Prasówki ze Świata na WOS

Zaskakujące wyniki badań dotyczących wirusa HIV

Świat zaczyna wygrywać walkę z epidemią HIV/AIDS – wynika z najnowszego raportu ONZ. W ostatnim okresie gwałtownie zmalała liczba nowych zakażeń, a także zgonów.

W porównaniu z rokiem 2001 teraz nowych przypadków zakażeń jest o jedną trzecią mniej, czyli 2,3 miliona rocznie. Największy spadek – o ponad połowę – odnotowano u dzieci – mówi Peter Ghys z agencji UNAIDS. Jak dodaje, „ten sukces możemy zawdzięczać programom zmniejszania transmisji wirusa HIV z organizmów matek do ciał dzieci”.

O ponad 30 procent spadła też w ostatniej dekadzie liczba zgonów na AIDS. Według ONZ, wyjątkowo skuteczne okazują się leki antyretrowirusowe, które znacznie zmniejszają liczbę wirusów w organizmie. To przedłuża życie pacjenta, a jednocześnie zmniejsza ryzyko zarażenia innych osób.

Nadal zagrożeniem są jednak: brak funduszy, ryzykowne zachowania seksualne i stosowanie brudnych igieł i strzykawek przez ludzi zażywających narkotyki. To jest przyczyną wzrostu nowych infekcji w niektórych rejonach świata: na wschodzie Europy, w centralnej Azji czy na Bliskim Wschodzie.