Prasówki ze Świata na WOS

Zaprzysiężenie Putina na prezydenta Rosji

Władimir Putin został zaprzysiężony na prezydenta Rosji. W dawnej rezydencji carów – Wielkim Pałacu Kremlowskim odbyła się uroczystość, w której wzięło udział ok. 2,5 tys. gości.

Kilka minut po wybiciu przez zegar na Wieży Spaskiej godz. 12 czasu moskiewskiego (godz. 10 czasu polskiego) Putin, trzymając prawą rękę na konstytucji FR, złożył przysięgę prezydencką.

33 słowa przysięgi 59-letni Putin wypowiedział w Sali Andriejewskiej – sali tronowej carów.
Trzecia kadencja

Putin był już prezydentem FR przez dwie kadencje, w latach 2000-2008. Konstytucja zabraniała mu kandydować na trzecią kadencję z rzędu. Odchodząc z urzędu, na swojego następcę zaproponował Dmitrija Miedwiediewa, a sam stanął na czele rządu. Już wtedy prognozowano, że Miedwiediew będzie jedynie strażnikiem kremlowskiego tronu i że Putin w 2012 roku wróci na Kreml.

Nowy prezydent wjechał na Kreml nie przez Bramę Borowicką, od strony Parku Aleksandrowskiego, przez którą zwykle wjeżdżają prezydenci, lecz przez Bramę Spaską, od strony Placu Czerwonego, otwieraną tylko przy okazji ważnych wydarzeń.

Piętnaście minut przed nim do Wielkiego Pałacu Kremlowskiego przybył ustępujący prezydent Dmitrij Miedwiediew. Byli też przewodniczący obu izb Zgromadzenia Federalnego: Rady Federacji – Walentina Matwijenko i Dumy Państwowej – Siergiej Naryszkin. Był również zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, patriarcha Cyryl.