Prasówki z kraju na WOS

Wyłudzili blisko 40 mln zł VAT-u

15 osób zatrzymali funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w związku z oszustwami w handlu paliwami. Zatrzymanym grozi im do 5 lat więzienia. Straty sięgają co najmniej 37 mln złotych.

Wśród zatrzymanych są mieszkańcy województw: łódzkiego, śląskiego, małopolskiego i mazowieckiego.

Prokuratura w Piotrkowie Trybunalskim przedstawiła im zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych w związku z handlem importowanym olejem napędowym i benzyną. Polegały one na uszczuplaniu podatku VAT o 37 mln zł.

ak ustalono, sprawcy w ciągu jednego tylko roku stworzyli sieć kilkunastu spółek zakładanych przeważnie na tzw. słupy, które następnie wykorzystywano do legalizowania importu paliw i rozprowadzania ich na terenie kraju bez uiszczania należnego od tych transakcji podatku VAT.

Szacunkowe wyliczenia przeprowadzone na podstawie zabezpieczonych w sprawie dowodów wskazują, iż w ten sposób do Polski trafiło ponad 30 mln litrów paliwa. 

Prokuratura zastosowała wobec zatrzymanych poręczenia majątkowe w kwotach od 5 tys. do 50 tys. zł, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju.

Wobec dwóch podejrzanych wystąpiono do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd odrzucił jednak ten wniosek. Prokuratura zapowiedziała złożenie zażalenia na tę decyzję sądu.

Podejrzanym grozi do pięciu lat pozbawienia wolności i wysokie grzywny.

ABW zapowiada kolejne zatrzymania.