Prasówki z gospodarki na WOS

W lutym bezrobocie minimalnie w dół

Bezrobocie wyniosło w lutym 13,9 procent – to o 0,1 procenta mniej niż w styczniu – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Najwyższe bezrobocie utrzymywało się w województwie warmińsko-mazurskim, a najniższe – w wielkopolskim.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lutego wyniosła 2 255 900 osób i była niższa niż przed miesiącem o 4 800. osób. W stosunku do liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem było to mniej o 80 800.

Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim (22,3 procent), kujawsko-pomorskim (18,8 procent) i zachodniopomorskim (18,5 procent), a najniższe: w wielkopolskim (10 procent), mazowieckim (11,4 procent) i śląskim (11,7 procent).

Jak poinformował GUS, w stosunku do stycznia bezrobocie zwiększyło się w pięciu województwach: łódzkim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim i pomorskim. W Małopolsce i na Podkarpaciu bezrobocie się nie zmieniło. Największy spadek liczby bezrobotnych nastąpił zaś w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim, opolskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

W porównaniu z lutym ubiegłego roku stopa bezrobocia spadła w piętnastu województwach, natomiast wzrosła tylko w województwie świętokrzyskim.