Po krztuścu i odrze wraca kolejna choroba zakaźna – ostrzega „Rzeczpospolita”. W ciągu roku liczba chorych na różyczkę wzrosła sześciokrotnie – wynika z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.
Różyczka to choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową. Zwykle ma łagodny przebieg, ale może prowadzić do powikłań, takich jak zapalenie mózgu i stawów. Szczególnie niebezpieczna jest dla kobiet w ciąży, bo może doprowadzić do uszkodzenia płodu.
Ze statystyk wynika, że w 2012 r. tę chorobę stwierdzono u 6263 osób. W kolejnym roku było już 38 548 przypadków.
To epidemia wyrównawcza, której można było się spodziewać. W przeszłości szczepieniami przeciwko różyczce objęte były tylko dziewczynki. Dlatego dziś na tę chorobę zapadają głównie mężczyźni, między 16. a 25. rokiem życia. To problem, bo wielu z nich może mieć partnerki w ciąży i jeśli nie mają odporności na tę chorobę, może dojść do niebezpiecznego zakażenia – mówi „Rzeczpospolitej” Monika Wróbel z NIZP PZH.
W Polsce szczepienia przeciwko różyczce wprowadzono do kalendarza szczepień w 1988 roku. Jednak chłopców objęły dopiero w 2003 roku.