Prasówki z kraju na WOS

Uroczystości na Powązkach. Odczytano nazwiska 96 ofiar katastrofy

Premier Donald Tusk, szef MON Tomasz Siemoniak i szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch uczestniczą w uroczystościach ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej, które rozpoczęły się na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach.

Na cmentarzu obecni są także przedstawiciele niektórych rodziny ofiar oraz członkowie rządu.

Uroczystości rozpoczęły się od odczytania listy ofiar katastrofy.

 

Wcześniej na dziedzińcu minister obrony narodowej złożył kwiaty przed pamiątkową tablicą. Na cmentarzu wojskowym minister i szef Sztabu Generalnego złożą wiązanki i zapalą znicze na grobach wojskowych ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu.

W godzinę katastrofy, o 8.41, delegacje MON i wojska złożą wieńce i zapalą znicze na cmentarzach w całej Polsce, gdzie pochowane zostały ofiary katastrofy związane z wojskiem, m.in. na grobach wiceministra obrony Stanisława Jerzego Komorowskiego i byłego szefa MON Jerzego Szmajdzińskiego.

Posłowie i senatorowie pamiętają

Rano członkowie prezydiów Sejmu i Senatu złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą posłów i senatorów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Kwiaty zostały też złożone pod tablicą poświęconą marszałkowi Sejmu III kadencji Maciejowi Płażyńskiemu.

W uroczystości wzięli udział m.in. marszałek Sejmu Ewa Kopacz, wicemarszałkowie: Jerzy Wenderlich (SLD), Wanda Nowicka (Ruch Palikota), Eugeniusz Grzeszczak (PSL). Senat reprezentował wicemarszałek Izby Stanisław Karczewski (PiS). Obecni byli też: szef klubu PO Rafał Grupiński i wiceszefowa tego klubu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Wcześniej w kaplicy w Nowym Domu Poselskim – w związku z drugą rocznicą katastrofy smoleńskiej – odprawiona została msza święta w intencji ofiar z 10 kwietnia 2010 r.

Plan uroczystości

Uroczystości upamiętniające drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej będą się dziś odbywały przez cały dzień. O godzinie 10.00 zaplanowano mszę świętą w Katedrze Polowej WP z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Po południu prezydent w kaplicy Pałacu Prezydenckiego weźmie udział w mszy św. w intencji Marii i Lecha Kaczyńskich oraz pracowników prezydenckiej kancelarii, którzy zginęli w katastrofie. We mszy mają wziąć udział też rodziny zmarłych w katastrofie współpracowników Lecha Kaczyńskiego.

Miejsce katastrofy koło lotniska Siewiernyj odwiedzi delegacja złożona z części rodzin ofiar wypadku wraz z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim. W trakcie wizyty zostanie wskazane miejsce, gdzie w ciągu roku ma powstać pomnik ku czci ofiar katastrofy. Pomnik ma zostać odsłonięty uroczyście w 2013 roku. Polska delegacja odwiedzi też polski cmentarz wojskowy w Katyniu.

PiS rozpocznie swoje obchody mszą św. w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu. O 8.41 przed Pałacem Prezydenckim rozpocznie się Apel Poległych, który zakończy złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Później przedstawiciele partii udadzą się na Powązki pod pomnik ofiar katastrofy.

Po południu, o 15.45 rozpocznie się „Marsz 10 Kwietnia” w hołdzie ofiarom katastrofy, który przejdzie z Placu Bankowego w kierunku Krakowskiego Przedmieścia. Po nim przemówienie wygłosi prezes Jarosław Kaczyński. O 19.00 w Archikatedrze św. Jana odbędzie się msza św., po której zaplanowano przemarsz przed Pałac Prezydencki.

 

Przez cały dzień na Krakowskim Przedmieściu mają zbierać się sympatycy PiS, dla których zostanie przygotowany specjalny telebim oraz scena. O godzinie 17.00 na telebimie zostanie wyświetlony film dokumentalny o Marcie Kaczyńskiej pt. „Córka” autorstwa Marii Dłużewskiej.

 

W południe zaplanowano prezentację raportu Instytutu Sobieskiego pt. „Katastrofa smoleńska. Bilans dwóch lat”. Dokument przygotowany przez ekspertów i naukowców ma przedstawić analizę zmian społeczno-politycznych w ostatnich dwóch latach. Wraz z prezentacją zaplanowano dyskusję, m. in. z udziałem Jarosława Kaczyńskiego. Prezentacja odbędzie się w ramach kongresu „Polska – Wielki Projekt”.

Uroczystości odbędą się także w innych dużych miastach, między innymi w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Białymstoku, Olsztynie, Płocku, Bydgoszczy i na Jasnej Górze. O godzinie 17.30 w archikatedrze wawelskiej zostanie odprawiona msza św. w intencji pary prezydenckiej oraz wszystkich ofiar katastrofy.

W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, parlamentarzyści, dowódcy wojskowi, duchowni i przedstawiciele rodzin katyńskich. Delegacja udawała się na obchody rocznicy mordu katyńskiego z 1940 roku.