Prasówki ze Świata na WOS

Ukraina: już ponad 50 ofiar w Kijowie

Znów gorąco w centrum Kijowa. 50 osób zginęło w porannych walkach w Kijowie – informuje Euromajdan na Twitterze oraz Reuters. O wzrastającej liczbie ofiar informują za pośrednictwem mediów społecznościowych uczestnicy zamieszek i obecni na placu dziennikarze.

Ciała 15 zabitych widział fotograf pracujący dla agencji Reuters. Z kolei strona rządowa mówi o wielu rannych funkcjonariuszach milicji. Według informacji ukraińskiego MSW milicjanci na Majdanie zostali ostrzelani przez snajpera. Strzały miały paść z okien budynku konserwatorium. Rannych ma być ponad 20 funkcjonariuszy MSW.

W pobliskim parlamencie prowadzona jest ewakuacja. Rada Najwyższa nie zbierze się dzisiaj, ani jak zdecydowano w ciągu najbliższych dni. Pod parlamentem stoją oddziały Berkutu.

Minister zdrowia poinformował, że do rana zginęło 28 osób.

Na Ukrainie od wtorku trwają starcia między milicją a przeciwnikami władz. Wybuchły one po tym jak rządząca, prezydencka Partia Regionów nie zgodziła się na wprowadzenie zmian w konstytucji, które ograniczyłyby kompetencje szefa państwa i rozszerzyły uprawnienia parlamentu. Zmian tych domagała się opozycja.