Prasówki ze Świata na WOS

Ukraina: Jest porozumienie po rozmowach u Janukowycza

Kancelaria prezydenta Ukrainy poinformowała, że jest porozumienie z ministrami Unii Europejskiej. Ma zostać podpisane w południe, czyli ok. 11 czasu polskiego. Dziennikarce RMF FM udało się skontaktować z rzecznikiem polskiego MSZ Marcinem Wojciechowskim, który jest w Kijowie. 

Według ukraińskiej telewizji porozumienie przewiduje przedterminowe wybory prezydenckie, utworzenie rządu koalicyjnego i reformę konstytucyjną.

Po godz. 7 rano Radosław Sikorski i Frank-Walter Steinmeier wyszli z administracji Janukowycza. Zamierzali się z nim spotkać jeszcze raz za kilka godzin. Negocjacje będą kontynuowane. Przed południem planujemy jeszcze jedno spotkanie z prezydentem – oświadczył po godz. 7 unijny ambasador w Kijowie Jan Tombiński.

Rozmowy unijnych ministrów z Janukowyczem trwały ponad dziewięć godzin. Po opuszczeniu administracji prezydenckiej Sikorski i Steinmeier nie chcieli odpowiadać na pytania dziennikarzy. Uczestniczący w spotkaniu liderzy ukraińskiej opozycji, Arsenij Jaceniuk, Witalij Kliczko i Ołeh Tiahnybok także nie rozmawiali z prasą.

W nocy przybył do prezydenckiej administracji wysłannik prezydenta Rosji Władimira Putina, rzecznik praw człowieka (ombudsman) Federacji Rosyjskiej Władimir Łukin.

Wczoraj w rozmowach uczestniczył też szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius. W nocy wyjechał jednak z Kijowa w związku z zaplanowaną wizytą w Pekinie.

Dziś rano ministerstwo zdrowia Ukrainy poinformowało, że od wtorku zginęło w wyniku starć przeciwników władz z milicją 77 osób. Według opozycji ofiar śmiertelnych jest co najmniej 100.