Prasówki ze Świata na WOS

UE wzywa Koreę Płn. do zaprzestania prowokacji

Wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim nie stanowi powodu do wycofania z Phenianu dyplomatów z krajów UE – powiedziała rzeczniczka unijnej dyplomacji Maja Kocijanczicz, odnosząc się do komunikatu Korei Płn. wzywającego dyplomatów do opuszczenia kraju.
Szwecja, działając w imieniu 27 krajów unijnych, przekazała ministerstwu spraw zagranicznych Korei Płn. informację o decyzji UE dotyczącej personelu dyplomatycznego.
„Pomimo ostatnich napięć, które (Korea Płn.) stara się zwiększyć, uciekając się do agresywnej retoryki, oceniamy, że sytuacja na Półwyspie nie uzasadnia ewakuacji lub przemieszczenia misji dyplomatycznych krajów członkowskich UE” zarówno w Korei Północnej, jak i Południowej – oświadczyła rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji, Catherine Ashton.
Kocijanczicz dodała, że „UE wzywa Koreę Płn., by powstrzymała się od dalszych prowokacyjnych deklaracji bądź posunięć, a zamiast tego zaangażowała się w dobrej wierze w dialog ze społecznością międzynarodową, aby rozładować napięcia i znaleźć trwałe rozwiązanie dotyczące denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego”.