Prasówki z kraju na WOS

Twórca Antykomor.pl został skazany

Karę roku i trzech miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania 40 godzin prac społecznych miesięcznie wymierzył sąd twórcy portalu Antykomor.pl Robertowi Fryczowi, uznając go winnym znieważenia prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wyrok jest nieprawomocny.
Frycz został oskarżony m.in. o znieważenie prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz fałszowanie dokumentów i posługiwanie się nimi. Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim uznał go za winnego jednego z zarzutów – dotyczącego znieważenia prezydenta; od drugiego go uniewinnił.Prokurator domagał się dla Frycza (wyraził on zgodę na podawanie nazwiska) kary roku i ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Obrona chciała uniewinnienia i zapowiadała, że w przypadku skazania będzie odwoływać się od wyroku.

Proces, toczący się za zamkniętymi drzwiami, zakończył się już po dwóch rozprawach. Sąd odrzucił wniosek obrony o przesłuchanie prezydenta.

Sprawą zajęła się ABW

Przypomnijmy: na stronie Antykomor.pl gromadzone były materiały o prezydencie Bronisławie Komorowskim – m.in. gry polegające na strzelaniu do jego wizerunku i ośmieszające komentarze.

W maju ubiegłego roku do mieszkania autora strony weszli funkcjonariusze ABW i zabezpieczyli jego laptop oraz nośniki danych. Zleciła to prokuratura prowadząca śledztwo w sprawie znieważenia głowy państwa. Akcja ABW przeciw autorowi strony zdaniem wielu komentatorów była zamachem na wolność słowa.

Odnosząc się do sprawy prezydent Bronisław Komorowski mówił, że z akcją ABW nie miał nic wspólnego.Zaznaczył, że potrafi z dystansem i autoironią podchodzić do satyrycznych materiałów, również na swój temat, jednak – jak mówił wtedy – warto odróżnić żart od tego, co jest przejawem nienawiści bądź zwykłego chamstwa.