Prasówki z polityki na WOS

Tusk przeciw ACTA. Skąd ta zmiana?

Premier Donald Tusk zaproponował przywódcom partii Europejskiej Partii Ludowej – frakcji w Parlamencie Europejskim, do której należy Platforma Obywatelska – odrzucenie porozumienia ACTA. Premier powiedział na konferencji prasowej, że wszystko wskazuje na to, iż frakcja przyjmie polskie stanowisko, co będzie oznaczać odrzucenie ACTA przez Parlament Europejski.

W takim wypadku proces ratyfikacji umowy w obecnym kształcie nie zostałby wznowiony. Premier dodał, że rząd zmienił zdanie w sprawie ACTA – gdyby w obecnej postaci porozumienie trafiło do parlamentu, to postulowałby jego odrzucenie.

Tusk zapowiedział podjęcie szerokich debat z ekspertami. Ich celem będzie ulepszenie przepisów, chroniących prawa autorskie, a także przygotowanie propozycji dla Unii Europejskiej.

Premier przyznał, że pomylił się w sprawie ACTA, nie zdając sobie sprawy, jak głębokich problemów cywilizacyjnych dotyka ta umowa. Dodał, że wątpliwości, co do ACTA, ma wiele państw europejskich.

Zdaniem Tuska, sprawa ACTA bardzo przyspieszyła edukację elit w dziedzinie Internetu i społeczeństwa informacyjnego. Premier przyznał, że nie lubi zmieniać zdania, ale nie chce walczyć w sprawie, w którą nie wierzy.