Prasówki z kraju na WOS

Trzy ofiary śmiertelne wypadku w jednostce wojskowej w Osówcu

W jednostce wojskowej w Osówcu k. Bydgoszczy zginęło dwóch pracowników firmy wodno-kanalizacyjnej, naprawiającej wodociąg na terenie jednostki. W wypadku ciężko ranny został również jeden żołnierz, który pomagał mężczyznom. Niedługo później zmarł w szpitalu. Przyczyną ich śmierci było prawdopodobnie zatrucie tlenkiem węgla.

Rzecznik Żandarmerii Wojskowej ppłk Marcin Wiącek, potwierdził, że na terenie jednostki wojskowej koło Bydgoszczy dwaj cywile ponieśli śmierć, a żołnierz zawodowy zmarł po przewiezieniu do szpitala. Wojskowy pełnił służbę na terenie jednostki i próbował przyjść z pomocą cywilnym pracownikom ekipy remontowej.

Do wypadku doszło tuż przed południem. Obaj cywile zajmowali się naprawą instalacji wodno-kanalizacyjnej i w chwili zdarzenia znajdowali się w głębokiej na ok. osiem metrów studzience.

Do udrażniania instalacji użyto pompy napędzanej silnikiem spalinowym. Po krótkim czasie obaj mężczyźni źle się poczuli i zaczęli wzywać pomocy, a po chwili stracili przytomność. – Na miejsce wypadku skierowano wóz ratownictwa chemicznego oraz ratowników przeszkolonych w działaniach na wysokości. Strażacy wydobyli na powierzchnię poszkodowanych – powiedział Tomasz Płaczkowski, rzecznik prasowy bydgoskiej straży pożarnej.

Ze wstępnych pomiarów, dokonanych przez strażaków, wynika że powietrze w miejscu wypadku zawierało znaczną ilość trującego tlenku węgla. Wypadek miał miejsce na terenie jednostki wojskowej, usytuowanej w Osówcu, na zachód od Bydgoszczy, której zadaniem jest koordynowanie działań sił powietrznych.

Okoliczności tragedii są w tej chwili badane, a bezpośrednią przyczynę śmierci określi dopiero sekcja zwłok.

Wypadek miał miejsce na terenie tajnej jednostki wojskowej, usytuowanej na zachód od Bydgoszczy, której zadaniem jest koordynowanie działań sił powietrznych.