Prasówki ze Świata na WOS

Szczyt NATO w 2016 w Warszawie

Szczyt NATO w 2016 roku odbędzie się w Warszawie – poinfomował Bronisław Komorowski podczas wspólnej konferencji prasowej z Andersem Fogh Rasmussenem. Sekretarz generalny NATO oświadczył natomiast, że Sojusz zdecydował się wzmocnić swoją wschodnią flankę.

– Rosja atakuje Ukrainę w tych trudnych czasach NATO musi być gotowe do podjęcia kroków – mówił Rasmussen. Następnie przedstawił, jak ma działać tzw. szpica, czyli oddziały natychmiastowego reagowania, których kwatera główna ma znaleźć się w Polsce.

– NATO chroni wszystkich swoich członków zawsze – to przesłanie dla potencjalnych agresorów – mówił szef Paktu. – Jeśli przyjdzie wam do głowy zaatakować jednego z członków, będziecie musieli zmierzyć się z całym Sojuszem – dodał.

Jak dodał, dziś przyjęto pakiet 16 priorytetów NATO, czyli zagrożeń, z jakimi członkowie Paktu muszą się mierzyć. Znalazły się wśród nich m.in. cyberataki.

Wspólna konferencja prasowej Komorowskiego i Rasmussena jeszcze wczoraj nie była planowana; poinformowano o niej dziś rano.