Prasówki z kraju na WOS

Sypnie śniegiem. Mróz także nie odpuści

Zima się rozkręca i to na całego. IMGW ostrzega mieszkańców woj. lubuskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego przed intensywnymi opadami śniegu oraz silnym wiatrem, który może powodować zawieje i zamiecie. W dodatku w nocy, w niektórych częściach kraju, termometry pokażą nawet minus 18 stopni Celsjusza. Kiedy się ociepli? Nie wiadomo…

W woj. lubuskim w niedzielę po południu przewidywane są intensywne opady śniegu. Zgodnie z ostrzeżeniem przesłanym przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gorzowie Wlkp., może spaść od 10 do 20 cm śniegu.
Prognoza wydana przez Biuro Prognoz IMGW w Poznaniu przewiduje, że intensywne opady śniegu utrzymają się do godz. 9 w poniedziałek.
Służby drogowe są w gotowości do akcji związanej z utrzymaniem przejezdności na drogach, jednak przy intensywnych opadach śniegu kierowcy muszą być przygotowani, że warunki na drogach mogą się szybko pogorszyć.

Mocno sypnie także na Dolnym Śląsku

Przed intensywnymi opadami śniegu ostrzega także Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu. Na Dolnym Śląsu w ciągu najbliższej dobry może spaść od 15 do 20 cm śniegu.
Według prognoz meteorologicznych oddziału IMGW we Wrocławiu intensywne opady mogą wystąpić od godz. 18 w niedzielę w subregionach jeleniogórskim i wałbrzyskim. Śnieg może padać przez całą dobę.

Zawieje i zamiecie w woj. zachodniopomorskim

Również Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie ostrzega, że od niedzielnego popołudnia do rana w poniedziałek w regionie mogą wystąpić intensywne opady śniegu.
Na podstawie komunikatu meteorologicznego przekazanego przez Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW w Szczecinie, Centrum informuje, że miejscami może spaść nawet 20 cm śniegu. Przewiduje się także silny wiatr południowo-wschodni i południowy, w porywach do 50 km/h, który może powodować zawieje i zamiecie.

Jak informują zachodniopomorskie służby drogowe, w większości drogi krajowe w regionie mają nawierzchnię czarną i mokrą. Na wschodzie województwa występuje błoto pośniegowe. Wraz z opadami śniegu warunki drogowe mogą się jednak pogorszyć. Na drogach pracuje ciężki sprzęt.

W nocy nawet minus 18 stopni

Polska pozostaje w mroźnej masie powietrza pochodzenia arktycznego. W nocy z niedzieli na poniedziałek na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie będzie duże i całkowite, wystąpią opady śniegu – prognozowany maksymalny przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 5 cm do 10 cm.

Temperatura minimalna na południowym wschodzie Polski od -13 st. do -10 st., na pozostałym obszarze kraju od -9 st. do -4 st. W kotlinach i dolinach karpackich temperatura może miejscami spaść nawet do -18 stopni! Lokalnie wiatr powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne, a widzialność w opadach może być ograniczona do kilkuset metrów.

Pochmurny i mroźny poniedziałek

W poniedziałek zachmurzenie przeważnie duże, okresami wystąpią opady śniegu. Na zachodzie i północy kraju prognozowany maksymalny przyrost pokrywy śnieżnej do około 6 cm. Temperatura maksymalna od -5 st., -4 st. na wschodzie kraju do 0 st., 1 st. na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy, a na wybrzeżu wschodni.