Prasówki z kraju na WOS

Start pierwszego polskiego satelity – PW-Sat

O godzinie 11:00 z Gujany Francuskiej wystartowała rakieta Vega z pierwszym polskim sztucznym satelitą stworzonym przez studentów Politechniki Warszawskiej.
13 lutego 2012 roku może okazać się ważnym dniem dla historii polskiej nauki. Z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta z pierwszym polskim sztucznym satelitą. Wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej satelita PW-Sat na orbitę zostanie wyniesiony przez rakietę Vega skonstruowaną przez europejską agencję kosmiczną (ESA).
PW-Sat najpierw zostanie umieszczony na orbicie okołoziemskiej, by następnie zostać z niej ściągnięty i wprowadzony w atmosferę naszej planety. Technika ta nazywana wymuszoną deorbitacją ma przetestować oryginalny pomysł naukowców na walkę z kosmicznymi śmieciami. Polski satelita będzie również sprawdzał elastyczne fotoogniwa, które mogą stanowić podwaliny pod przyszłą eksplorację przestrzeni kosmicznej.

Czym jest PW-Sat?

PW-Sat to miniaturowy satelita kategorii CubeSat, który ma kształt sześcianu o boku 10 cm i masę 1 kg. Jego nazwa pochodzi od skrótu Politechniki Warszawskiej (PW) oraz Sat (ang. satellite).

– Kosmos to dziś nie tylko badania, ale także biznes. To cały przemysł kosmiczny prowadzony przez przedsiębiorczych ludzi w setkach firm kosmicznych. Niestety, polscy przedsiębiorcy, nie tylko potencjalni kosmiczni, trafiają na warunki do prowadzenia biznesu… gorsze niż dla przykładu w afrykańskiej Rwandzie. Zresztą z Afryki możemy brać przykład. Nigeryjska agencja kosmiczna NASRDA – nie, to nie żart – umieściła ostatnio kolejne swoje satelity na orbicie – powiedział Marcin Kryska, prowadzący stronę SztuczneSatelity.pl.