Prasówki z gospodarki na WOS

Spółki skarbu państwa do likwidacji

Spółki skarbu państwa powinny być jak najszybciej sprywatyzowane. Tak decyzję o wyborze Igora Ostachowicza do zarządu PKN Orlen komentuje Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Pracodawców Lewiatan.

Igor Ostachowicz był przez siedem lat doradcą wizerunkowym byłego premiera Donalda Tuska, w randze podsekretarza i sekretarza stanu w Kancelarii Premiera. W opinii Mordasewicza, prywatyzacja zmniejszyłaby poziom nieprawidłowości w spółkach. Jego zdaniem, zatrudnianie polityków na stanowiskach w takich firmach jest prostą konsekwencją faktu, że ich właścicielem jest państwo. Prywatyzacja powinna dotyczyć zdecydowanej większości spółek – uważa Jeremi Mordasewicz. Dotychczasowego właściciela powinny zachować tylko te firmy, którzy zarządzają na przykład dużym rurociągiem gazowym czy liniami wysokiego napięcia.

Jeremi Mordasewicz przyznaje, że dla samych firm zatrudnienie polityków jest korzystne i nie da się tego do końca wyeliminować. Zaznacza też, że w Polsce i na świecie są także prywatne, z reguły duże firmy, które stosują takie praktyki. W ten sposób kupują sobie przychylność władz.

Głos w sprawie nominacji Ostachowicza zabrało też ministerstwo skarbu. Autorzy komunikatu przesłanego mediom argumentują, że były doradca premiera ma wieloletnie doświadczenie i wyjątkowe kompetencje, które należy wykorzystać.