Prasówki ze Świata na WOS

Sondaż TNS: wzrasta liczba zwolenników niepodległości Szkocji

Według opublikowanego we wtorek sondażu TNS, liczba zwolenników oderwania Szkocji od Zjednoczonego Królestwa wzrosła przy jednoczesnym spadku liczby przeciwników. Referendum w tej sprawie odbędzie się 18 września.

Liczba zwolenników niepodległości wzrosła – według TNS – z 32 proc. miesiąc temu do 38 proc. podczas gdy liczba utrzymania przez Szkocję związku z Londynem spadła z 45 do 39 proc. Zamiar wzięcia udziału w referendum zadeklarowało 84 proc. ankietowanych.

– Ten sondaż ukazuje istotną zmianę w nastrojach wyborców. Wciąż jednak te wyniki nie są przesądzające i obie strony będą próbowały wszelkimi sposobami przekonać niezdecydowanych i przeciągnąć ich na swoją stronę – powiedział Tom Costley z TNS Scotland.

Zdaniem Reutera, perspektywa wyjścia Szkocji ze Zjednoczonego Królestwa po trwającej 300 lat unii – jeszcze do niedawna uważana za mrzonkę – zdaje się nabierać realnych kształtów.

Wcześniejszy sondaż YouGov, przeprowadzony dla „Sunday Timesa”, wykazał po raz pierwszy minimalną, mieszczącą się w ramach błędu statystycznego przewagę zwolenników niepodległości w proporcji 51 do 49 proc. Sondaż nie uwzględniał osób niezdecydowanych.

Do głosowania uprawnionych jest 4 mln Szkotów i osób posiadających prawo do stałego zamieszkania w Szkocji.