Prasówki z kraju na WOS

Solidarność: Około 1300 górników protestuje pod ziemią

Około 1300 osób protestuje pod ziemią m.in. w związku z rządowym planem dla Kompanii Węglowej – poinformował szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik. Do górników dołączają pracownicy powierzchni z kopalń przewidzianych do likwidacji.

Chodzi o zakłady Brzeszcze, Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy oraz Pokój.

Jak przekazał Grzesik na porannym briefingu przed bytomską kopalnią Bobrek-Centrum, rano w zakładach, które mają być zlikwidowane, protestowało pod ziemią ok. 1,3 tys. pracowników. – To jest liczba, która się cały czas zmienia. Jedni odchodzą, niektórzy muszą, inni dochodzą. W tej chwili w kopalni Bobrek-Centrum protestuje ok. 150 osób – podał.

Najwięcej protestujących – ok. 600 pracowników – przebywało pod ziemią w kopalni Brzeszcze, gdzie tę formę protestu podjęto już w dzień prezentacji rządowego programu.

Związkowcy podkreślają, że realizacja rządowego planu będzie miała bardzo negatywne skutki dla regionu. Przypominają, że miasta takie jak Bytom, w których przed kilkunastu laty zlikwidowano kopalnie, do dzisiaj borykają się ze strukturalnym bezrobociem i innymi problemami społecznymi.