Polska
1. Z najnowszego sondażu pracowni TNS Polska wynika, że 72 procent Polaków źle ocenia pracę rządu, dobre zdanie o Radzie Ministrów ma co piąty badany. Nieco lepiej w sondażu wypadł Donald Tusk – krytyczne stanowisko wobec premiera ma 68 procent badanych, a pozytywne co czwarty badany. Prezydenta Bronisława Komorowskiego dobrze ocenia ponad połowa ankietowanych, a źle 36 procent respondentów.
2. W Sejmie odbyła się konferencja zorganizowana przez Sojusz Lewicy Demokratycznej z okazji 20-lecia zwycięstwa tej partii w wyborach parlamentarnych. W parlamencie spotkali się ówcześni posłowie tej partii m.in. Marszałek Sejmu za rządów SLD Józef Oleksy. Na spotkaniu zabrakło Aleksandra Kwaśniewskiego i Włodzimierza Cimoszewicza.
3. Kolejne dwie osoby usłyszały zarzuty w związku z korupcją w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku – ustawiane miały być przetargi na ochronę lotniska. Łącznie zarzuty usłyszało już 8 osób (zarówno wojskowi jak i cywile), ale prokuratura nie wyklucza, że w sprawie oskarżone mogą zostać kolejne osoby. Prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec pięciu podejrzanych.
4. Komisje wyższej izby parlamentu zarekomendowały pozostawienie granicy między wykroczeniem i kradzieżą na obecnym poziomie, czyli 250 złotych. Zgodnie z przjętymi przez Sejm zmianami nie byłoby stałej kwoty – byłaby ona zależna od płacy minimalnej i wynosiłaby jej 25 procent (obecnie pensja minimalna to 1600 zł, czyli granica wynosiłaby obecnie 400 złotych).
Świat
1. W wybrzeże Meksyku uderzył huragan Manuel – zginęło co najmniej 57 osób. Zalaniu uległo wiele budynków oraz lotnisko w Acapulco – kilkadziesiąt tysięcy turystów zostało uwięzionych w kurorcie.
2. W prowincji Hims (Syria) doszło do zamachu bombowego – około dwudziestu pasażerów autobusu zginęło, kilka zostało rannych. Służby wyjaśniają przyczyny ataku.
3. Unijny komisarz do spraw rozszerzenia Sztefan Fuele ogłosił, że 21 października tego roku zapadnie decyzja o podpisaniu umowy stowarzyszeniowej między UE i Ukrainą. Do tego czasu będą sprawdzane działania, postępy Ukrainy i to czy spełniła wszystkie warunki potrzebne do podpisania umowy.
4. Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych (bank centralny USA) zdecydowała o nie zmniejszaniu skali zakupów obligacji skarbowych – nadal będzie wydawać na ten cel 45 miliardów dolarów miesięcznie. Decyzja FED wywołała spore wzrosty na giełdach – największe amerykańskie giełdy (Nasdaq, Dow Jones, S&P500) zanotowały na zamknięciu wzrosty na poziomie około jednego procenta.