Inne / Na luzie

Serwer Dell – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Swoboda działania, wydajność i szybkość pracy to najbardziej cenione cechy, szczególnie w największych przedsiębiorstwach. Takie efekty może zagwarantować natomiast działanie na własnym serwerze zamiast na hostingu. Aby jednak mieć pewność, że serwer zapewni najwyższą jakość działania, trzeba wybrać profesjonalną jednostkę od cenionego producenta – jednymi z najchętniej wybieranych serwerów są jednostki marki Dell. Jakie parametry warto więc wziąć pod uwagę kupując serwer Dell? Jakie kwestie będą miały tutaj największe znaczenie?

Rodzaj obudowy ma znaczenie!

Marka Dell to ceniony producent serwerów, który w swojej najnowszej ofercie prezentuje trzy rodzaje jednostek. Serwery te różnią się od siebie przede wszystkim pod względem obudowy – ten aspekt warto wziąć pod uwagę w perspektywie dalszego rozszerzania infrastruktury. Serwery Rack (R) to jednostki przeznaczone do montowania w szafach serwerowych, które można łączyć ze sobą, dzięki czemu dają one duże możliwości rozbudowy. W serwerach Dell stosuje się również obudowy Modular (M), które wyróżniają się kompaktowym kształtem. Tego typu jednostki są kompatybilne z obudowami typu VRTX i zapewniają wspólny interfejs dla całej infrastruktury, monitorują temperaturę i zużycie energii oraz optymalizują pracę wentylatorów. Serwer Tower (T),wyglądem przypominający komputer PC, to natomiast jednostka wolnostojąca, którą można umiejscowić w dowolnym miejscu. Przy zwiększonym zapotrzebowaniu na moc obliczeniową serwer można rozbudować dodatkowym procesorem i modułami RAM. 

Oznaczenie serwera – co oznaczają cyfry opisujące jednostki?

Każdy serwer Dell posiada swoje oznaczenie, które informuje o specyfikacji jednostki. Jak zostało wspomniane wyżej, litera znajdująca się na początku identyfikatora oznacza rodzaj obudowy serwera. Pod pierwszą cyfrą kryje się z kolei seria serwera. Podstawowe modele z serii Entry opatrzone zostały numerami od 1 do 3, serwery dla średnio-zaawansowanych z serii Middle od 4 do 6, a najbardziej zaawansowane jednostki kompatybilne z procesorami obliczeniowymi NVIDIA Tesla posiadają oznaczenie od 7 do 9. Druga cyfra w oznaczeniu to nazwa generacji – najnowocześniejsza, 14 generacja kryje się pod cyfrą 4. Trzecia cyfra lub liczba informuje natomiast o rodzaju zastosowanego procesora. 0 to procesor Intel Xeon, numer 15 przeznaczony jest dla serwerów z jednym procesorem AMD, podczas gdy liczba 25 to oznaczenie jednostek z wbudowanymi dwoma procesorami AMD.