Prasówki z kraju na WOS

Sejm rozpoczął prace nad rocznym urlopem rodzicielskim

Sejm rozpoczął prace nad projektami przewidującymi roczny urlop rodzicielski. Prawo do takiego urlopu, na który składają się urlop macierzyński, dodatkowy macierzyński i rodzicielski, mieliby rodzice dzieci urodzonych w 2013 r. i w późniejszych latach. Posłowie wszystkich ugrupowań popierają wydłużenie urlopu rodzicielskiego.

W sejmie przedstawiono cztery projekty zmian w kodeksie pracy: rządowy oraz trzy poselskie (PiS, SP i SLD). Po debacie plenarnej wszystkie cztery projekty trafiły do dalszych prac sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach. Komisja rozpatrzy je jeszcze we wtorek. Choć projekty nieco różnią się między sobą, to wszystkie zakładają wprowadzenie rocznego, płatnego urlopu dla rodziców dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r.

Projekt rządowy przewiduje, że w miejsce dotychczasowego, półrocznego urlopu macierzyńskiego funkcjonować będą: urlop macierzyński (20 tygodni, w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), dodatkowy urlop macierzyński (wydłużony z czterech do sześciu tygodni) oraz urlop rodzicielski (26 tygodni).

Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu na równych prawach będą mogli korzystać ojciec i matka. Urlop dodatkowy można będzie wykorzystać w dwóch częściach, zaś rodzicielski – maksymalnie w trzech, trwających co najmniej osiem tygodni.

Pierwotnie rząd planował, że możliwość skorzystania z dłuższego urlopu będzie dotyczyła tylko rodziców dzieci urodzonych po 16 marca 2013 r. Propozycja oburzyła rodziców dzieci urodzonych w pierwszym kwartale tego roku, którzy zawiązali ruch „matek I kwartału”.

Ich protest poparła część opozycji. Pod koniec kwietnia naprzeciw postulatom wyszedł premier Donald Tusk; wówczas rząd przyjął projekt nowelizacji kodeksu pracy, zgodnie z którym prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego będą mieli rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. Będzie to możliwe dzięki zmianie terminu obowiązywania nowych zasad – nie od 1 września a od 17 czerwca.