Prasówki ze Świata na WOS

Rzym: Młodzież z całej Europy modli się i rozmawia

Rzym, jeszcze bardziej niż zazwyczaj, wypełniony jest językami z całej Europy. Goszczą w nim młodzi ludzie z całego kontynentu. Od piątku trwa tam Europejskie Spotkanie Młodych, zorganizowane przez wspólnotę z Taize.

W tym roku przyjechało do Rzymu ponad 40 tysięcy osób. Najliczniejszą grupę stanowią Polacy, których jest około 12 tysięcy, a towarzyszy im kilkuset polskich księży. Jak mówi Polskiemu Radiu brat Marek, pierwszy polski duchowny w Taize, w Rzymie są także liczne grupy osób ze wschodniej Europy i z Bałkanów. – W tym roku jest ponad 3 tysiące młodych z Ukrainy i ponad tysiąc młodych Białorusinów. Są też Serbowie czy Chorwaci – dodaje duchowny.

Młodzi ludzie codziennie modlą się w siedmiu rzymskich kościołach, głównie bazylikach oraz w parafiach, które ich goszczą. Śpią albo w szkołach albo u włoskich rodzin. Codziennie wczesnym popołudniem jedzą obiad w Circo Massimo.

Najważniejsze punkty spotkania – to wczorajsza wieczorna modlitwa z papieżem oraz zaplanowane na Sylwestra „święto narodów” czyli modlitewne czuwanie połączone z prezentacją narodowych kultur i tradycji.

Europejskie Spotkanie Młodych organizowane jest od niemal 35 lat. Rzym gości uczestników po raz czwarty.