Prasówki z kraju na WOS

Rząd podjął kluczową decyzję dla 16 milionów Polaków!

Premier Donald Tusk i ministrowie finansów oraz pracy poinformowali o zmianach OFE. Najważniejsze: obligacje z systemu OFE (około połowa wszystkich aktywów, akcje zostają w OFE) zdecydowano przekazać do ZUS. Rentowność 10-letnich obligacji Polski to po tej konferencji już 4,8 proc., najwyższa od 12 miesięcy. Przed konferencją o OFE wynosiła 4,651 proc. Zmiany w OFE obniżą dług publiczny według metodologii UE o ok. 8 proc., w ujęciu krajowym nieco mniej.

– Obywatele będą mogli dokonywać wyboru, czy chcą, by ich składki emerytalne trafiały do ZUS, czy do OFE – zapowiedział Tusk. Dodał, że aktywa z OFE będą stopniowo przekazywane do ZUS.

– Obywatele, którzy są płatnikami składki będą mogli dokonać wyboru, czy chcą dalej uczestniczyć w tej grze inwestycyjnej na giełdzie, jaką proponuje OFE – powiedział Tusk podczas konferencji prasowej. – Jeśli uznają, że wolą taką państwową gwarantowaną emeryturę od tej z OFE, opartej na akcjach na giełdzie, będą mogli dokonać tego wyboru na rzecz ZUS – dodał.