Prasówki ze Świata na WOS

Rosyjscy naukowcy ostrzegają przed próbami militaryzacji kosmosu przez USA

Stany Zjednoczone są coraz bliższe rozpoczęcia militaryzacji kosmosu – ostrzegli naukowcy z Rosyjskiej Akademii Nauk Technicznych na łamach portalu Russia Today. – W ciągu trzech lat Amerykanie opublikowali taktyczne instrukcje dot. użycia siły w przestrzeni kosmicznej, a systemy, które mogą być użyte jako broń orbitalna przechodzą dokładne testy lotnicze – powiedział pracownik Akademii Jurij Zajcew.

W raporcie opublikowanym przez amerykański departament obrony w październiku tego roku można wyczytać, że Stany Zjednoczone „aktywnie poszukują okazji do współpracy z sojusznikami i wybranymi partnerami międzynarodowymi w celu rozwoju kosmicznej architektury oraz w projektowaniu, pozyskiwaniu i obsłudze wojskowych systemów kosmicznych”.

Zdaniem Zajcewa, ewentualna militaryzacja kosmosu przez USA może mieć niesłychanie groźne następstwa dla działań wojennych prowadzonych w przyszłości. Przewaga w przestrzeni kosmicznej „umożliwi zainicjowanie ataków na strategiczne lokalizacje w danym państwie już na samym początku wojny”, mówił ekspert.
To nie pierwszy raz, gdy Stany Zjednoczone są oskarżane o próby militaryzacji kosmosu. W zeszłym roku po okołoziemskiej orbicie krążył eksperymentalny bezzałogowy prom X-37b, jak twierdził Pentagon, by przetestować najnowsze czujniki satelitarne i sprawdzić czy jest w stanie naprawiać satelity w przestrzeni kosmicznej.