Prasówki ze Świata na WOS

Rosja: Putin polecił sprawdzić gotowość bojową wojsk

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin polecił w Ministerstwu Obrony FR sprawdzenie gotowości bojowej sił zachodniego i centralnego okręgów wojskowych, a także niektórych rodzajów wojsk – poinformował szef resortu obrony Rosji Siergiej Szojgu. Taka decyzja ma najprawdopodobniej związek z napiętą sytuacją na Ukrainie.

– Zgodnie z poleceniem prezydenta FR dzisiaj o godz. 14.00 (godz. 11 czasu polskiego) bez uprzedzenia ogłoszono alarm bojowy w wojskach Zachodniego Okręgu Wojskowego, a także w związkach taktycznych i jednostkach wojskowych stacjonujących na jego terytorium, w 2. Armii Centralnego Okręgu Wojskowego, jak również dowództwach Obrony Powietrzno-Kosmicznej, Wojsk Powietrznodesantowych, Lotnictwa Dalekiego Zasięgu i Lotnictwa Transportowego – przekazał Szojgu, cytowany przez agencję ITAR-TASS.

Szojgu dodał, że „głównodowodzący postawił zadanie sprawdzenie gotowości wojsk do działań przy rozwiązywaniu sytuacji kryzysowej”. O ruchach rosyjskich wojsk media informują od wczoraj. W stan gotowości bojowej postawiono Flotę Czarnomorską stacjonującą w Sewastopolu. Z kolei do Jałty, co sfilmowali lokalni dziennikarze, przyjechali rosyjscy żołnierze.

Po odsunięciu Wiktora Janukowycza od władzy na Krymie wzrosły nastroje separatystyczne, a w Moskwie podnoszą się głosy o konieczności wydawania rosyjskojęzycznym obywatelom Ukrainy paszportów Federacji Rosyjskiej w przyspieszonym trybie. Przeciwko separatyzmowi opowiadają się mieszkający na Krymie lojalni wobec Ukrainy krymscy Tatarzy.

Siły prorosyjskie planują na Krymie akcję pod hasłem: „Wstawaj w obronie autonomii!”. Odbędzie się ona przed gmachem parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu w Symferopolu, który dzień wcześniej blokowano, domagając się referendum w sprawie ogłoszenia niepodległości Autonomii i zwracano się o pomoc do Rosji.

Sewastopol to główna baza stacjonującej na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Przewodniczący parlamentu i p.o. obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony poświęcone przejawom separatyzmu w tym regionie.