Prasówki z kraju na WOS

Rekordowe zbiory jabłek w Polsce

Rekordowe zbiory jabłek w Polsce. Według wstępnych szacunków sadownicy zbiorą w tym roku w sumie ponad 3,5 miliona ton. To o prawie czterysta tysięcy ton więcej niż w roku ubiegłym.

Profesor Eberhard Makosz, przewodniczący zarządu Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych mówi, że miały na to wpływ dwa czynniki. „Przybywa nowoczesnych, wysoko produkcyjnych sadów. Z drugiej strony tak obfite plony są efektem wyjątkowo korzystnych warunków atmosferycznych. Nie było przymrozków i mrozów, które mogłyby zakłócić prawidłowe owocowanie”- podkreśla ekspert. Jak dodaje dla konsumentów oznacza to większy wybór jabłek w niższej cenie.

Z tak wysokich plonów mniej cieszą się producenci tych owoców W związku z rosyjskim embargiem na prawie 500 tysięcy ton jabłek może nie być rynku zbytu.

Wsparcie Komisji Europejskiej dla producentów warzyw i owoców dotkniętych embargiem zostało na razie zawieszone. Powodem były wątpliwości co do nadesłanych wniosków, głównie z Polski. Na ten cel Wspólnota ma przeznaczyć 125 milionów euro.