Prasówki z gospodarki na WOS

Ranking dobrobytu narodów. Polska na końcu UE

22 miejsce zajmuje Polska wśród 28 unijnych krajów pod względem jakość życia – wynika z najnowszej edycji rankingu „Polityki”. Znaleźliśmy się wyżej m.in. od Rumunii, Bułgarii, Litwy i Łotwy, ale niżej od Węgier, Czech i pogrążonych w kryzysie państw południa Europy.

Podstawą zestawienia jest opracowany przez tygodnik „Europejski Wskaźnik Rozwoju”. Wśród 25 kryteriów znalazły się oprócz danych gospodarczych (PKB, inflacja, bezrobocie), także średnia długość życia, popularność internetu i liczba samobójstw.

Trzy pierwsze miejsca w rankingu „Polityki” zajęły Holandia, Dania i Luksemburg. Jednym z największych wygranych są także Niemcy (miejsce siódme), które dzięki rekordowo niskiemu bezrobociu i stabilnemu rozwojowi stały się oazą dobrobytu Unii Europejskiej.

Od czołówki odstają Francja i Wielka Brytania, choć nadal pozostają na wysokim poziomie rozwoju. „Polityka” zwraca uwagę, że podobne miejsce zajmuje Słowenia, która jest pierwszym i jedynym jak dotąd krajem z dawnego bloku wschodniego , który może pochwalić się przejściem do grona państw wysoko rozwiniętych.

Polska znalazła się w zestawieniu na 22 miejscu, dwa miejsca niżej od Grecji. „W górę pcha nas gospodarka, w dół ciągnie jakość naszego państwa” – wyjaśnia niską pozycję naszego kraju „Polityka”. Wśród niedostatków wymieniono m.in. niski poziom wydatków na badania i rozwój, rozwarstwienie dochodów, słabe wykorzystanie internetu oraz mało przyjazne obywatelom państwo.