Prasówki ze sportu na WOS

PŚ w biegach narciarskich: Justyna Kowalczyk zdobyła czwartą Kryształową Kulę

Wspaniałe wiadomości dla Justyny Kowalczyk. Polska biegaczka czwarty raz w swojej karierze sięgnęła po Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji Pucharu Świata. Wszystko dlatego, że na liście startowej eliminacji sprintu na 1,3 km w Drammen zabrakło Therese Johaug. Z powodu choroby wycofała się również Marit Bjoergen.

Polka musiała zająć w sprincie techniką klasyczną co najmniej ósme miejsce lub liczyć na słaby występ Therese Johaug. To była jedyna zawodniczka, która miała teoretyczne szanse na wyprzedzenie podopiecznej Aleksandra Wierietielnego.

Norweżka traciła do Kowalczyk 581 punktów, a do końca cyklu można było zdobyć jeszcze 610. Teoretycznie miała szansę na odrobinie strat. Okazało się, że żadne kalkulacje nie będą potrzebne, ponieważ decyzja Johaug, która nie weźmie udziału w środowych zawodach, oznaczała, że nasza narciarka ma „zaklepaną” Kryształową Kulę. Nawet jeżeli Polka nie awansuje do ćwierćfinału sprintu, to i tak sięgnie po cenne trofeum, ponieważ Johaug będzie miała do zdobycia w pozostałych zawodach co najwyżej 510 punktów.