Prasówki z kraju na WOS

Prezydent i premier przekonani, że Polska przyjmie euro

26 lutego prezydent Bronisław Komorowski spotka się z rządem w sprawie przyjęcia euro. Na ten dzień zaplanowano Radę Gabinetową.

Każdorazowo posiedzenie Rady Gabinetowej inicjuje prezydent w ważnych dla kraju sprawach. Tym razem będzie ona dotyczyła perspektywy wejścia Polski do strefy euro.

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier mówił, że prezydent chce być „dobrym patronem” debat i procesu dochodzenia do strefy.
Donald Tusk i Bronisław Komorowski mają podobne poglądy na te kwestie. Obaj są przekonani, że Polska przyjmie wspólną walutę. Premier podkreślił jednak, że strefa euro musi być dla nas „bezpiecznym domem”, a nie „kasynem, gdzie hazard jest wpisany w logikę działania”.

Premier dodał, że Polska musi być do tego procesu przygotowana. Przyjmiemy więc euro, gdy będzie to „stuprocentowo bezpieczne” dla obywateli. Jednym z ważniejszych wątków Rady Gabinetowej będzie zmiana konstytucji w celu przyjęcia wspólnej europejskiej waluty.

Po raz ostatni posiedzenie Rady Gabinetowej zostało zwołane przez prezydenta w czerwcu 2011 roku, a dotyczyło polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.