Inne / Na luzie

Prasówka z ostatniego tygodnia 29.09

Poniżej skrót ważnych wiadomości z minionego tygodnia (23-29 września)

POLSKA:

  1. Poziom kompetencji językowych polskich gimnazjalistów 
jest jednym z najniższych w Europie. Takie wnioski płyną z przedstawionego właśnie przez Instytut Badań Edukacyjnych pełnego raportu z Europejskiego Badania Kompetencji Językowych ESCL, które zostało przeprowadzone w polskich szkołach w 2011 r.
  2. Komisja Europejska wnosi przeciwko Polsce sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z nieprzestrzeganiem unijnych przepisów dotyczących jakości i bezpieczeństwa tkanek i komórek ludzkich. Jeśli dojdzie do rozpraw i Polska je przegra, Trybunał może nałożyć na nasz kraj olbrzymie kary finansowe.
  3. Zarzut znęcania się nad trzyletnim Wiktorem, który zmarł w wyniku pobicia w jednym z mieszkań w Łodzi, przedstawiła prokuratura 32-letniemu konkubentowi jego matki. Mężczyzna był wcześniej karany za podobne przestępstwa. Grozi mu do pięciu lat więzienia.
  4. Krakowski sąd utrzymał tymczasowy areszt dla 5 mężczyzn zatrzymanych w ubiegłym tygodniu pod zarzutem produkcji i handlu dopalaczami. Członkowie gangu mieli wprowadzić na rynek ponad 50 kilogramów środków odurzających. Śledczy z krakowskiej prokuratury apelacyjnej twierdzą, że dzisiejsza decyzja sądu otwiera nowe możliwości w walce z handlem dopalaczami.
  5. PiS zarzuca Hannie Gronkiewicz-Waltz, że doprowadziła do rozrostu biurokracji w stołecznym ratuszu. Politycy dali prezydent Warszawy czas do środy na ujawnienie listy zatrudnionych przez nią osób. Statystyki dotyczące liczby urzędników przedstawił prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej przed stołecznym ratuszem. Gliński jest typowany przez polityków PiS na prezydenta Warszawy.

ŚWIAT:

  1. Co najmniej 31 osób zginęło w niedzielę w wybuchu samochodu pułapki w pobliżu posterunku policji w Peszawarze, na północnym zachodzie Pakistanu – poinformowała policja. Do szpitala trafiło ok. 70 rannych.
  2. Udało się ostatecznie potwierdzić to, co podejrzewano już od dawna – na Marsie jest woda! Łazik Curiosity przeprowadził badania, z których wynika, że marsjańska gleba zawiera 2% wody.
  3. Jak informuje angielski „Guardian”, prawie dwunastu imigrantów ginie tygodniowo przy budowie aren i infrastruktury mistrzostw świata w Katarze. Jak tak dalej pójdzie, to według Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (ITUC) do rozpoczęcia MŚ w 2022 roku umrze około 4 tys. robotników.
  4. Świat zaczyna wygrywać walkę z epidemią HIV/AIDS – wynika z najnowszego raportu ONZ. W ostatnim okresie gwałtownie zmalała liczba nowych zakażeń, a także zgonów. W porównaniu z rokiem 2001 teraz nowych przypadków zakażeń jest o jedną trzecią mniej, czyli 2,3 miliona rocznie. Największy spadek – o ponad połowę – odnotowano u dzieci – mówi Peter Ghys z agencji UNAIDS.
  5. Prezydent Bronisław Komorowski wraz z żoną Anną przebywają z wizytą Stanach Zjednoczonych. W poniedziałek i wtorek Komorowski spotkał się m.in. z prezydentem USA Barackiem Obamą, szefem Rady Europejskiej Hermanem van Rompuy’em i prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.