Prasówi z kraju i Świata 9-15.01

Szefowa MEN zmienia zdanie. Wycofuje Nasz Elementarz
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zdecydowała, że Nasz Elementarz, którego opracowania i wydrukowanie kosztowały ponad sześćdziesiąt milionów złotych, zostanie wycofany – podaje rmf24.pl. Jeszcze w maju zapewniała, że nie wyrzuci podręcznika do kosza.

Wchodzą w życie zmiany w dostępie do podstawowej opieki zdrowotnej
Osoby korzystające z podstawowej opieki zdrowotnej nie poniosą kosztów z tym związanych, nawet jeśli wystąpią trudności z potwierdzeniem posiadanego przez nich prawa do świadczeń. Przewidują to przepisy, które weszły w czwartek w życie.

PO zawiesiła protest w Sejmie. Przerwa w obradach Sejmu do 25 stycznia
Kolejny gorący dzień w Sejmie. Po kilkugodzinnych obradach zarządu i klubu PO zdecydowała o zawieszeniu protestu w Sejmie. Jednocześnie, jak poinformował lider partii Grzegorz Schetyna, Platforma złoży wniosek o odwołanie marszałka Marka Kuchcińskiego. Apeluje też do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie ustawy budżetowej. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zarządził przerwę w obradach do 25 stycznia.

Lekarze krytykują plany rządu PiS ws. szpitali
Naczelna Rada Lekarska negatywnie zaopiniowała projekt nowelizacji ustawy dotyczący sieci szpitali. Zdaniem lekarzy plany resortu zagrażają stabilności służby zdrowia.

“Wściekli rodzice” narobili hałasu przed Pałacem Prezydenckim
Grali na bębnach, tamburynach, walili w garnki, gwizdali na gwizdkach i grali na trąbkach. “Wściekli” – jak sami pisali o sobie na transparentach – rodzice protestowali przed Pałacem Prezydenckim przeciwko zmianom w systemie oświaty. Uważają, że system wymaga reformy, ale nie takiej jaka jest realizowana i nie w takim tempie.

Padł kolejny rekord WOŚP: zebrano ponad 62 mln zł. To jeszcze nie koniec
– Kochamy was, zrobiliśmy coś niesamowitego – pozdrawiał uczestników finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którzy przez całą niedzielę wspierali datkami fundację zbierającą pieniądze na sprzęt medyczny dla dzieci i seniorów, Jerzy Owsiak. Tuż po północy okazało się, że podczas 25. Finału WOŚP padł kolejny rekord – zebrano 62,4 mln złotych. A to dopiero początek – ostateczna zebrana kwota będzie znana na początku marca.

PiS zmieni ordynację przed wyborami samorządowymi?
Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w Gdańsku, że bardzo by chciał, aby najbliższe wybory samorządowe w 2018 r. odbyły się według nowych zasad. Chodzi m.in. o wprowadzenie kadencyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów oraz przezroczyste urny w lokalach wyborczych.

Komisja Wenecka: są próby wpływania na pracę Trybunału Konstytucyjnego
Przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio wyraził w poniedziałek zaniepokojenie “pogorszeniem się sytuacji” w Trybunale Konstytucyjnym w Polsce. W specjalnym oświadczeniu szef Komisji Weneckiej napisał, że podejmowane są próby wpływania na pracę Trybunału.

Niemcy chcą umacniać relacje z Polską
Niemiecki rząd chce zachować i umacniać bardzo dobre i bliskie relacje z Polską, które ze względu na wojenną przeszłość nie są oczywistością – zapewnił rzecznik Stefen Seibert na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Schetyna nie wyklucza wyborczego startu z .Nowoczesną
Grzegorz Schetyna zaapelował o pogłębienie współpracy między Platformą Obywatelską a .Nowoczesną. – informuje portal 300Polityka. – Musimy na tyle współpracować, by być gotowi na budowanie wspólnej listy – mówił we Wrocławiu przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Merkel chce lepszej ochrony granic UE
Kanclerz Angela Merkel na spotkaniu w Luksemburgu mówiła o potrzebie lepszego zabezpieczenia granic zewnętrznych UE. Ma to pomóc w osiągnięciu “bardziej uczciwego podziału” uchodźców w Unii.

Rząd USA nałożył sankcje na północnokoreańskich urzędników
Ministerstwo skarbu USA dodało w środę siedmiu wysokich rangą północnokoreańskich urzędników, w tym siostrę przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una, na listę osób objętych sankcjami z powodu łamania praw człowieka oraz cenzury narodu.

Rosja i Turcja podpisały memorandum wojskowe
Moskwa i Ankara podpisały memorandum wojskowe o współpracy w ramach syryjskiej operacji antyterrorystycznej. Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem na temat rozmów pokojowych w sprawie Syrii, które mają odbywać się w stolicy Kazachstanu Astanie.

Duński minister obrony: zagrożenie z Rosji “bardzo poważne i niepokojące”
Minister obrony Danii Claus Hjort Frederiksen ostrzegł w piątek, że jego kraj stoi w obliczu “bardzo poważnego i niepokojącego zagrożenia” ze strony Rosji, co obejmuje także potencjalne rosyjskie ataki hakerskie.

Orban popiera propozycje Kaczyńskiego ws. V4
– Podejmę starania w kierunku, o którym mówił prezes (PiS Jarosław – red.) Kaczyński, czyli pogłębienia współpracy Grupy Wyszehradzkiej – powiedział, nawiązując do czwartkowego wywiadu Jarosława Kaczyńskiego dla tygodnika “Heti Valasz”, premier Węgier Viktor Orban.

Litwa wybuduje ogrodzenie na granicy z obwodem kaliningradzkim
Litwa planuje budowę ogrodzenia na granicy z obwodem kaliningradzkim. Jak informują litewskie media ogrodzenie mam mieć długość 135 km. Obecnie przebieg tej granicy wyznaczają jedynie specjalne znaki i pas ziemi o szerokości 13 metrów.

Rosja gotowa wznowić współpracę z USA
Rosja jest gotowa na wznowienie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawach bezpieczeństwa, takich jak walka z terroryzmem i cyberprzestępczością – oświadczył sekretarz rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew.

Ukraina skarży Rosję do Trybunału ONZ
Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy, wydał polecenie, by skierować do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ w Hadze pozwy przeciwko Rosji. Ukraina uważa, że Rosja łamie konwencje o finansowaniu terroryzmu i o dyskryminacji rasowej.

Kontrowersyjny wywiad Trumpa. Gra na podział NATO i rozpad UE?
Najnowszy wywiad Donalda Trumpa dla dziennika “The Times” potwierdza niemal wszystkie obawy związane z jego polityką wobec Europy. Nowy prezydent znów podważył rolę NATO i przewiduje rozpad Unii Europejskiej. Jego słowa zostały pozytywnie przyjęte na Kremlu, zaś w europejskich stolicach wzbudziły konsternację.

Źródło wp.pl