Prasówki z kraju na WOS

Polscy posłowie niewpuszczeni na Białoruś

Grupa posłów zasiadających w sejmowej komisji ds. łączności z Polakami za granicą nie została wpuszczona we wtorek na Białoruś – poinformował szef komisji Adam Lipiński (PiS).
Według polskiego MSZ, krok ten wpisuje się w „praktykę niedemokratycznego państwa białoruskiego”. Białoruskie MSZ twierdzi, że polscy posłowie nie powiadomili o swoich planach strony białoruskiej.

Polscy parlamentarzyści udawali się do Grodna. Mieli spotkać się z zarządem Związku Polaków na Białorusi. Posłowie mieli też spotkać się z polskimi środowiskami na Grodzieńszczyźnie.Parlamentarzyści nie zostali wpuszczeni, mimo że posiadali paszporty dyplomatyczne. „Dostaliśmy pieczątki z zakazem wjazdu. Nie otrzymaliśmy uzasadnienia” – powiedział Lipiński.
Podkreśliło też, że „w związku z tym powstaje pytanie: jakie pozytywy dla dwustronnych stosunków między Białorusią i Polską mogą przynieść podobne +konspiracyjne+ wizyty, których organizowanie otwarcie depcze zasady wzajemnego zaufania, otwartości i dobrego sąsiedztwa?”.