Prasówki z polityki na WOS

Polacy nie bardzo wierzą w panią marszałek

Więcej Polaków pozytywnie ocenia działalność Donalda Tuska jako premiera, niż spodziewa się dobrych rządów Ewy Kopacz -„Rzeczpospolitej”. Sondaż przeprowadził IBRiS tydzień po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.

„53 procent badanych uważa, że Ewa Kopacz nie sprawdzi się ona jako następczyni Tuska. Przeciwnego zdania jest 29 procent z nich, a zdania w tej sprawie nie ma 18 procent Polaków” – podaje „Rzeczpospolita”.

Jednocześnie respondenci lepiej niż – w porównaniu do poprzednich badaniach – oceniają samego Donalda Tuska (39 proc. pozytywnie i 55 proc. negatywnych) . „W porównaniu z ostatnim badaniem z końca czerwca nastąpił wzrost pozytywnych wskazań o 14 punktów proc., odsetek negatywnych zmalał o 13 punktów proc.” – czytamy.

– PO jest na fali, ale wyborcy nie znają kompetencji Kopacz i stąd wynikają ich obawy – ocenia dr Błażej Poboży, politolog z UW, nawiązując do sondażu, także IBRiS dla „Rz”, w którym Platforma ma 30 proc. poparcia

Jak wskazuje Poboży, nie każdy zwolennik PO jest zwolennikiem Kopacz, a jej mandat jest słaby, bo nie potwierdziła przywództwa w partii, tak jak Tusk w wyborach.