Prasówki ze Świata na WOS

Pokojowa Nagroda Nobla przyznana

Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla została Unia Europejska, która od 60 lat decydująco przyczynia się do procesu pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie – ogłosił dziś szef norweskiego Komitetu Noblowskiego Thorbjoern Jagland. Nagroda wynosi ok. 930 tys. euro.
Jak powiedział wcześniej mediom Jagland, decyzja o tym, komu przyznać pokojowego Nobla, zapadła przed kilkoma tygodniami. „Wybór może wywołać debatę. Była to jednomyślna decyzja i nie była specjalnie trudna” – dodał.
Pokojowy Nobel dla UE – jak podkreślono – ma stanowić wsparcie w bardzo trudnym okresie, przez jaki przechodzi Unia. Jagland przypomniał, że państwa członkowskie są w trakcie walki ze skutkami kryzysu finansowego.
Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana od 1901 roku. W zeszłym roku laureatkami nagrody zostały prezydent Liberii Ellen Johnson Sirleaf, działaczka społeczna z tego kraju, organizatorka kobiecego ruchu chrześcijanek i muzułmanek Leymah Gbowee, a także dziennikarka jemeńska i działaczka na rzecz praw kobiet Tawakkul Karman.

Z kolei w poprzednich latach pokojowego Nobla otrzymali chiński dysydent Liu Xiaobo (2010) i prezydent USA Barack Obama (2009) W 1983 roku Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał natomiast przewodniczący NSZZ „Solidarność” – Lech Wałęsa.

Pokojowy Nobel uważany jest za najbardziej sporne i upolitycznione ze wszystkich noblowskich wyróżnień.