Inne / Na luzie

Podsumowanie tygodnia cz. 4

Polska:

  1. Znana jest przyczyna śmierci biegacza, który zmarł na mecie „Biegnij Warszawo”. To ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa – tak wynika ze wstępnej sekcji zwłok przeprowadzonej na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Na razie nie wiadomo, czy gdyby fachowa pomoc nadeszła szybciej, mężczyznę udałoby się uratować. Szczegółowe wyniki sekcji będą znane za kilka tygodni – informuje Radio ZET.
  2. Na poligonie w Drawsku Pomorskim ruszyły przygotowania do największych w tym roku ćwiczeń NATO „Steadfast Jazz 2013″ – informuje portal polska-zbrojna.pl. Ponad 300 polskich i francuskich żołnierzy ustawia już stanowiska dowodzenia wojskami z 20 państw. W manewrach weźmie udział prawie 3 tysiące naszych żołnierzy, 300 pojazdów polskiej armii, 30 samolotów i śmigłowców oraz 10 okrętów.
  3. Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że jest sprzeczne z konstytucją, by zobowiązania podatnika w ogóle się nie przedawniały. Wyrok dotyczy przepisu, który obowiązywał do 2003 r., ale Trybunał uznał, że obecny też musi być pilnie zmieniony.

 

Świat:

  1. Kolejna tragedia na Morzu Śródziemnym. Na wodach maltańskich, podczas próby dotarcia do Włoch, wywrócił się statek przewożący imigrantów. Według informacji mediów na pokładzie było około 250 osób.
  2. Okręty Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO dowodzone przez oficera polskich sił morskich kmdr. por. Piotra Sikorę weszły do portu w Sankt Petersburgu. Na początku przyszłego tygodnia zespół rozpocznie dwudniowe ćwiczenia z jednostkami rosyjskiej Floty Bałtyckiej – poinformowała Marynarka Wojenna RP.
  3. Parlament Europejski opowiedział się w środę za obowiązkiem przeprowadzania przez inwestorów pełnej oceny oddziaływania na środowisko projektów poszukiwania gazu łupkowego z użyciem szczelinowania hydraulicznego. To przegrana – przyznają polscy europosłowie.
  4. Pentagon postawił w stan gotowości 200 żołnierzy piechoty morskiej ze stacjonującego w Hiszpanii kontyngentu szybkiego reagowania i zamierza ich przerzucić na południe Włoch w związku z możliwymi zagrożeniami w Afryce Północnej – donoszą zagraniczne agencje informacyjne.