Inne / Na luzie

Podsumowanie tygodnia cz. 3

Polska:

  1. Na poligonie w Drawsku Pomorskim ruszyły przygotowania do największych w tym roku ćwiczeń NATO „Steadfast Jazz 2013″ – informuje portal polska-zbrojna.pl. Ponad 300 polskich i francuskich żołnierzy ustawia już stanowiska dowodzenia wojskami z 20 państw. W manewrach weźmie udział prawie 3 tysiące naszych żołnierzy, 300 pojazdów polskiej armii, 30 samolotów i śmigłowców oraz 10 okrętów.
  2. Częstochowska kuria zakazała posługi księdzu podejrzewanemu o kontakt seksualny z uczennicą drugiej klasy miejscowego gimnazjum katolickiego. Działania w tej sprawie podjęły też prokuratura i kuratorium.
  3. Ryszard Kalisz uważa, że premier Donald Tusk, w razie odwołania w referendum prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, ma obowiązek zarządzić przedterminowe wybory. Jeśli tego nie zrobi, powinien stanąć przed TS – ocenił Kalisz.
  4. Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII odbędzie się 27 kwietnia przyszłego roku – ogłosił papież Franciszek podczas konsystorza w poniedziałek w Watykanie.

 Świat:

  1. W niedzielę, w 40. rocznicę wojny Jom Kippur, podczas starć demonstrantów z policją i wojskiem w całym Egipcie zginęły 44 osoby, ponad 240 odniosło rany – podało Ministerstwo Zdrowia. W samej stolicy, gdzie była największa liczba ofiar, aresztowano 423 osoby.
  2.  Europejski Trybunał Praw Człowieka skazał Rosję na zapłacenie łącznie miliona stu czterdziestu tysięcy euro czeczeńskim rodzinom, które straciły najbliższych w ataku rosyjskich wojsk na wioskę. Po raz pierwszy w historii skarg nadsyłanych z Czeczenii do Strasburga Rosja zgodziła się z wyrokiem Trybunału.
  3. Litwa może zablokować drogowe i kolejowe połączenia Rosji z jej obwodem kaliningradzkim, jeśli Moskwa wciąż będzie naciskała na sąsiadów w sprawie ich relacji z Unią Europejską – ostrzegł w wywiadzie dla Reutera szef litewskiego MSZ Linas Linkeviczius.
  4. Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział występując przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ, że jego kraj gotów jest sam przeciwstawić się Iranowi, aby uniemożliwić mu pozyskanie broni nuklearnej.