Inne / Na luzie

Podsumowanie tygodnia Cz. 2

Polska:

  1. Komisja Europejska wnosi przeciwko Polsce sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z nieprzestrzeganiem unijnych przepisów dotyczących jakości i bezpieczeństwa tkanek i komórek ludzkich. Jeśli dojdzie do rozpraw i Polska je przegra, Trybunał może nałożyć na nasz kraj olbrzymie kary finansowe.
  2. Zarzut znęcania się nad trzyletnim Wiktorem, który zmarł w wyniku pobicia w jednym z mieszkań w Łodzi, przedstawiła prokuratura 32-letniemu konkubentowi jego matki. Mężczyzna był wcześniej karany za podobne przestępstwa. Grozi mu do pięciu lat więzienia.
  3. Krakowski sąd utrzymał tymczasowy areszt dla 5 mężczyzn zatrzymanych w ubiegłym tygodniu pod zarzutem produkcji i handlu dopalaczami. Członkowie gangu mieli wprowadzić na rynek ponad 50 kilogramów środków odurzających.
  4. Afera w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku zatacza coraz szersze kręgi. Już osiem osób usłyszało zarzuty związane z korupcją przy organizowaniu przetargów na ochronę lotniska. Zdaniem prokuratorów, lista nie jest jeszcze zamknięta.
  5. Prezydent Bronisław Komorowski wraz z żoną Anną przebywają z wizytą Stanach Zjednoczonych. W poniedziałek i wtorek Komorowski spotkał się m.in. z prezydentem USA Barackiem Obamą, szefem Rady Europejskiej Hermanem van Rompuy’em i prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

Świat:

  1. W latach 60. XX wieku służby specjalne USA podsłuchiwały rozmowy telefoniczne obrońcy praw człowieka Martina Luthera Kinga i zawodowego boksera Muhammada Alego – poinformował w czwartek portal BBC News.
  2. Świat zaczyna wygrywać walkę z epidemią HIV/AIDS – wynika z najnowszego raportu ONZ. W ostatnim okresie gwałtownie zmalała liczba nowych zakażeń, a także zgonów.
  3. To największe przejęcie materiałów do produkcji improwizowanych ładunków wybuchowych w historii Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Przechwycono 17900 kg materiałów, które mogły być wykorzystane do wyprodukowania blisko tysiąca bomb – poinformował mjr Dariusz Osowski, rzecznik prasowy PKW Afganistan.
  4. Kenijski minister spraw wewnętrznych poinformował w poniedziałek, że z oblężonego centrum handlowego Westgate w stolicy kraju Nairobi ewakuowano prawie wszystkich zakładników.
  5. Estonia, Litwa i Łotwa wyraziły w piątek zaniepokojenie rosyjsko-białoruskimi ćwiczeniami wojskowymi u swych granic, które, jak pisze AFP, zdaniem tej trójki członków NATO „mają ukryte antyzachodnie cele”.