Inne / Na luzie

Podsumowanie tygodnia Cz. 1

Wpadliśmy na pomysł, aby ułatwić Wam prace i zrobiliśmy małe podsumowanie. Jeśli Wam się podoba udostępniajcie link swoim znajomym!

Polska:

  1. W Warszawie dziś czwarty dzień protestów związkowych przeciwko polityce rządu zorganizowanych przez „Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Tuż przed godz. 14 liderzy związków zawodowych przemówili do manifestantów zgromadzonych na Placu Zamkowym w Warszawie.
  2. Trzech wysokich rangą urzędników zostało zwolnionych w Metrze Warszawskim – podaje RMF24. Decyzję podjął prezes miejskiej spółki. Wiąże to się z nieuwagą pracowników, którzy zapłacili pieniądze oszustom z firmy sprzątającej.
  3. Izraelski Sąd Najwyższy zdecydował w środę o „natychmiastowym wydaleniu” z Izraela Polaka Kamila Qandila, pracownika Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH), z powodu – jak to ujęto – „związków z organizacjami terrorystycznymi” – poinformowała agencja AFP.
  4. Polska jest jednym z najbardziej zadłużonych państw wobec innych krajów i zagranicznych podmiotów – alarmują posłowie PiS. Ich zdaniem ta sytuacja zagraża stabilności systemu finansów w Polsce.
  5. Opozycja apeluje do rządu o podjęcie dialogu z protestującymi związkowcami; posłowie PO podkreślają, że to związki zerwały dialog, odmawiając prac w Komisji Trójstronnej. Minister pracy przedstawił w czwartek w Sejmie informację na temat dialogu ze związkowcami.

Świat:

  1. Co najmniej cztery osoby zginęły, a osiem zostało rannych w strzelaninie, do której doszło w siedzibie marynarki wojennej USA. Policja informuje, że strzelców było dwóch – wcześniej pojawiły się doniesienia najpierw o jednym, później o trzech napastnikach. Trwa policyjna obława na jednego ze sprawców.
  2. Jest definitywna zgoda na rozpoczęcie operacji podniesienia wraku statku Costa Concordia, leżącego u brzegów wyspy Giglio w Toskanii. Zgodzili się na to eksperci koordynującej akcję włoskiej Obrony Cywilnej na podstawie prognozy pogody.
  3. Wystąpienie huraganu na Oceanie Atlantyckim implikowane jest przez jeden główny czynnik. Między niżem islandzkim a wyżem azorskim musi wystąpić znaczna różnica ciśnień. Z taką sytuacją mamy aktualnie do czynienia. Układy niskiego ciśnienia niebawem przeniosą się znad północnego Atlantyku nad Skandynawię, co wywoła pogodowe skutki nie tylko tam, ale również w zachodniej i środkowej Europie.
  4. INFO: Jak informuje „Fakt”, gen. Włodzimierz Benediktow, który nakazał sprowadzać prezydenckiego tupolewa w Smoleńsku został decyzją JE Włodzimierza Putina, prezydenta Rosji, awansowany na dowódcę wojskowego lotnictwa transportowego Federacji Rosyjskiej.