Inne / Na luzie

Podsumowanie dnia 18 września 2013

Polska
1. Polski Związek Alpinizmu opublikował raport dotyczący tragicznego wypadku do którego doszło na początku marca na Proad Peak – podczas schodzenia ze szczytu zginęli dwaj Polacy – Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka. Z raportu wynika, że wyprawa była źle przygotowana, a podczas schodzenia członkowie wyprawy się od siebie oddzielili (powinni się wzajemnie widzieć, czekać na siebie).
2. Policja zatrzymała sześć osób podejrzanych o ustawianie przetargów w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Nie wykluczone są kolejne zatrzymania. Oskarżenia wobec oficerów dotyczą przetargów na ochranianie terenu lotniska.
3. Polski Instytut Sztuki Filmowej poinformował, że film Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei” będzie polskim kandydatem do Oscara (film ten będzie walczył o statuetkę tylko w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny” – w innych kategoriach mógłby wystartować tylko gdyby był w języku angielskim). W zeszłym roku kandydatem do Oscara był film Agnieszki Holland „W ciemności” – dotarł on do ścisłej czołówki w kategorii nieanglojęzycznej, nie zdobył jednak pierwszego miejsca.

Świat
1. W Grecji rozpoczął się dwudniowy strajk generalnych pracowników sektora publicznego – nieczynne są szpitale, sądy, szkoły, nie kursują autobusy i pociągi. Strajk ma związek z drastycznymi oszczędnościami jakich od Grecji zażądała Unia Europejska – w przeciwnym wypadku kraj ten nie otrzymały wielomiliardowej unijnej pożyczki i byłby bankrutem.
2. Tony Abbott został zaprzysiężony na nowego premiera Australii. Niecałe dwa tygodnie temu jego Partia Liberalnej Australii wygrała wybory parlamentarne.
3. Mężczyzna, który zastrzelił wczoraj w Austrii cztery osoby (trzej policjanci i ratownik medyczny), popełnił samobójstwo. 55-latek zabarykadował się wczoraj w swoim domu. Wieczorem policja przystąpiła do szturmu – okazało się, że w mieszkaniu pali się ogień – funkcjonariusze znaleźli spalone zwłoki.