Centra logistyczne, magazyny, hale produkcyjne czy warsztaty samochodowe – to tylko niektóre z miejsc, w których znajdują zastosowanie podnośniki nożycowe. Najbardziej zaawansowane urządzenia tego typu są w stanie unieść platformę z ładunkiem o masie 7 ton i znacznych rozmiarach. Im większy jest udźwig podnośnika, tym stabilniejszego połączenia z podłożeniem on jednak potrzebuje.
To z kolei sprawia, że możliwości ich użycia stają się mocno ograniczone. Jeśli szukamy podnośnika, z którego moglibyśmy korzystać w różnych częściach zakładu, a nawet poza nim, podnośnik wymagający montażu nie będzie odpowiednim rozwiązaniem. W takich sytuacjach warto zwrócić uwagę na funkcjonalność oferowaną przez podnośniki mobilne. Co trzeba o nich wiedzieć? Jakie ich rodzaje znajdziemy w ofercie dystrybutorów?
Podnośniki mobilne nożycowe. Czym różnią się od standardowych urządzeń?
Kluczowa różnica między oboma typami podnośników nożycowych to rzecz jasna możliwość ich przenoszenia. Ta cecha jest osiągnięta między innymi poprzez:
- zmniejszenie wymiarów: umożliwiają one nie tylko łatwiejszy transport podnośnika, ale też pozwalają dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Pod tym względem bardzo ważna okazuje się wysokość spoczynkowa. Im mniejsza ona będzie, tym łatwiejsze okaże się wjechanie podnośnikiem pod samochody z niskim zawieszeniem;
- wyposażenie podnośnika w koła pozwalające na łatwe przenoszenie. Powinny one być jednocześnie wytrzymałe i chronić powierzchnie;
- redukcję wagi urządzenia.
Nożycowe podnośniki mobilne. Jakie rodzaje można znaleźć na rynku?
Podnośniki mobilne można podzielić przede wszystkim ze względu na rodzaj napędu. Wyróżniamy:
- podnośniki mobilne manualne: obsługiwane tylko za pomocą siłą mięśni operatora. Dzięki eliminacji napędu elektrycznego, są one najlżejszym typem podnośników, dobrze sprawdzają się na przykład jako element zestawu zabieranego do klientów lub w użytku domowym. Najlepsze modele są w stanie wznieść ładunek o masie 1 tony;
- podnośniki mobilne elektryczne: zastosowanie napędu podnosi ich wagę, ale ułatwia podnoszenie większych ładunków.
Podnośnik nożycowy. Mobilny czy stacjonarny? Który będzie lepszym wyborem?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Podnośnik mobilny dobrze sprawdzi się, jeśli potrzebujemy urządzenia do wznoszenia stosunkowo lekkich ładunków i zależy nam na jego łatwym transporcie – zarówno w obrębie zakładu, jak i poza nim. Niestety skutkiem ubocznym zmniejszenia wymiarów i wagi oraz zastosowania kół jest obniżona stabilność.
Stacjonarny podnośnik nożycowy nie pozwala wprawdzie na pracę w różnych miejscach, ale dzięki stałemu zamocowaniu w podłodze zapewnia większą stabilność i, tym samym, także bezpieczeństwo. Można go także ukryć w posadzce, co pozwala na oszczędność miejsca – ta cecha jest szczególnie ważna w przypadku zakładów o niewielkiej powierzchni. Podnośniki stacjonarne dostępne są ponadto w wersjach pozwalających na uniesienie cięższych ładunków – nawet o masie 5 ton.