Inne / Na luzie

Plecaki trekkingowe – jak zapakować, aby optymalnie wykorzystać przestrzeń?

Górska wycieczka zawsze wymaga odpowiedniego przygotowania. Jednym z kluczowych elementów jest tu skompletowanie ekwipunku i jego odpowiednie umieszczenie w plecaku trekkingowym. Nie jest to wcale łatwe zadanie. Plecak powinien być tak spakowany, aby wyjmowanie i chowanie do niego różnych przedmiotów było praktyczne, a samo jego noszenie – wygodne. Jak właściwie wykorzystać tę przestrzeń?

Jak pakować plecak trekkingowy na krótką wycieczkę?

Jednym z istotnych elementów mających wpływ na to, w jaki sposób spakować plecak jest czas trwania wycieczki. Nieco inaczej podejść do tego tematu trzeba w przypadku krótkiej wycieczki, a jeszcze inaczej – w przypadku dłuższej wyprawy. Przygotowując się na krótki wypad w góry, nie trzeba zabierać ze sobą zbyt wielu rzeczy. Sam plecak nie musi być także zbyt duży. Dobrze sprawdzić może się tu nawet kultowy model Kanken dostępny m.in. na stronie https://www.e-horyzont.pl/plecaki-kanken (plecaki te są już z nami od 1978 roku!). Co do niego spakować? Na pewno powinna być to mała apteczka, telefon, mapa, jedzenie i coś cieplejszego do ubrania w razie nagłej zmiany pogody. Pakując wszystkie te przedmioty, koniecznie wykorzystać trzeba wszystkie znajdujące się w plecaku przegrody i kieszenie. Warto bowiem zrobić tak, aby każdy z elementów ekwipunku był od siebie oddzielony. Dzięki temu wszystko będzie można sprawniej i szybciej z plecaka wyciągać. Rzeczy cenniejsze chowane powinny być w kieszeniach na zapięcie.

Climbers on mountain ridge, Mont Blanc, France

Jak pakować plecak trekkingowy na dłuższą wyprawę?

Jak wspomniano, plecak powinien być nieco inaczej pakowany w zależności od tego, na jak długo planowana jest wyprawa. W przypadku dłuższego wyjazdu podstawowy ekwipunek to za mało. Konieczne jest zabranie ze sobą różnego rodzaju odzieży. Wszystko po to, aby być dobrze przygotowanym zarówno na chłodniejsze, jak i cieplejsze dni. Warto postawić tu na dobrej jakości ubranie trekkingowe. Poza tym w plecaku zmieścić powinien się sprzęt górski. Jak widać, ekwipunek w tym przypadku nie jest mały. Istotny staje się tu zatem wybór odpowiedniego plecaka. Na szczęście oferta na rynku jest dziś niezwykle szeroka. Wystarczy choćby spojrzeć na specjalnie dobrany asortyment dostępny na stronie https://www.e-horyzont.pl/sprzet/plecaki-i-torby/plecaki-trekkingowe.html. A jak taki ekwipunek spakować? W dolnej części plecaka umieścić powinno się rzeczy największe pod kątem objętości, ale zarazem dość lekkie. Dobrym przykładem będzie tu śpiwór. Dolna część to także dobre miejsce na skarpety i bieliznę termiczną. Z kolei w środkowej części plecaka znaleźć powinny się najcięższe elementy ekwipunku. Najlepiej zlokalizowane blisko kręgosłupa – w osi pionowej plecaka. Pozwoli to na zachowanie właściwego środka ciężkości. Górna część plecaka posłużyć powinna do przechowywania przedmiotów, z których będzie się często korzystać w trakcie wycieczki. Mowa tu choćby o mapie, telefonie czy wodzie.

Austria, Tyrol, man hiking in the mountains

O czym jeszcze pamiętać, pakując plecak trekkingowy?

Pakując plecak na wyprawę w góry, warto pamiętać o jeszcze jednej zasadzie. Większość ekwipunku powinna znaleźć się w jego wnętrzu. W zewnętrznych przegrodach przechowywać powinno się jedynie lekkie rzeczy, do których chce się mieć szybki i łatwy dostęp. Nie powinny być to jednak przedmioty wartościowe. Górska wyprawa często nie jest łatwa. To zwykle marsz po trudnym terenie, gdzie nie trudno jest przecież o upadek. W takim przypadku przedmioty przechowywane w zewnętrznych kieszeniach mogą ulec uszkodzeniu.