Prasówki ze Świata na WOS

Ostatnia kongregacja kardynałów. Ważna informacja ws. konklawe

Podczas ostatniej kongregacji kardynałów w Watykanie w poniedziałek, w przeddzień konklawe, głos zabrało 28 purpuratów – poinformował rzecznik ksiądz Federico Lombardi. W ciągu 7 dni obrad wystąpiło łącznie 161 kardynałów, niektórzy więcej niż jeden raz.
Ks. Lombardi powiedział, że w czasie ostatniej, dziesiątej sesji przemawiał między innymi kardynał Tarcisio Bertone, który przedstawił sytuację w watykańskim banku IOR jako przewodniczący nadzorującej go komisji kardynalskiej.
W poniedziałek po południu w Watykanie odbędzie się zaprzysiężenie około 90 osób, pomagających przy organizacji konklawe. Przysięgę przyjmie od nich kard. Bertone, który jest kamerlingiem Kościoła.
Wszystkie osoby pracujące przy konklawe i mające kontakt z kardynałami-elektorami złożą przysięgę na zachowanie tajemnicy wyboru papieża.

Ksiądz Lombardi wyjaśnił, że wymóg złożenia przysięgi dotyczy sekretarza Kolegium Kardynałów, ceremoniarzy, spowiedników, lekarzy i pielęgniarek, pracowników stołówki i sprzątaczy z miejsca noclegu kardynałów – watykańskiego Domu Świętej Marty, funkcjonariuszy Gwardii Szwajcarskiej i żandarmerii watykańskiej, a także kierowców autobusu, którym jeździć będą kardynałowie.
Watykański rzecznik stwierdził również podczas konferencji prasowej, że po pierwszym głosowaniu, które zapewne odbędzie się we wtorek po południu, należy oczekiwać czarnego dymu nad Kaplicą Sykstyńską, oznaczającego brak decyzji.