Prasówki ze Świata na WOS

Okręty NATO wpłynęły do Petersburga. ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” na czele

Okręty Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO dowodzone przez oficera polskich sił morskich kmdr. por. Piotra Sikorę weszły do portu w Sankt Petersburgu. Na początku przyszłego tygodnia zespół rozpocznie dwudniowe ćwiczenia z jednostkami rosyjskiej Floty Bałtyckiej – poinformowała Marynarka Wojenna RP. 

Obecnie w skład zespołu wchodzi polski okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” oraz pięć niszczycieli min: BNS „Narcis” (Belgia), ENS „Admiral Cowan” (Estonia), FGS „Dillingen” (Niemcy), HNLMS „Makkum” (Holandia) i HNOMS „Rauma” (Norwegia).

Udział grupy w planowanych manewrach to element wspólnych działań Rosji i NATO w zakresie działań antypirackich, antyterrorystycznych, wspólnej edukacji, ćwiczeń oraz ratowania życia na morzu.

Podobne inicjatywy realizowane są przez obie strony na całym świecie, włączając w to antypiracką operację „Ocean Shield” na Oceanie Indyjskim czy wspólne ćwiczenia w Zatoce Adeńskiej (wiosna 2013 roku). Współpraca ta ma na celu wzmocnienie wzajemnego zrozumienia pomiędzy NATO i Rosją oraz usprawnienie możliwości wzajemnej współpracy na morzu w obszarach wspólnego zainteresowania.