Ogromna liczba wojsk rosyjskich przy granicy ukraińskiej. Szykuje się atak?

“Liczba wojsk Federacji Rosyjskiej nad granicami Ukrainy i liczba wojsk na okupowanych terytoriach jest ogromna” – powiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Przestrzegł, że groźba wtargnięcia rosyjskich żołnierzy jest obecnie bardzo duża. “Tak ogromnego zgrupowania armii nie było od sierpnia ubiegłego roku” – oświadczył.

– Podjęta przez bojowników (prorosyjskich) próba eskalacji konfliktu w sposób, który nie wywołuje już żadnego zdziwienia, zbiegła się w czasie z groźbami wydania zgody na wykorzystanie rosyjskich wojsk na Ukrainie, czyli zalegalizowania wsteczną datą tego, co odbywa się na Ukrainie już od roku – zaznaczył.

Poroszenko odniósł się w ten sposób do środowego oświadczenia przewodniczącej Rady Federacji (izby wyższej parlamentu Rosji) Walentiny Matwijenko, która nie wykluczyła nadzwyczajnego posiedzenia tego ciała. Poprzednio na nadzwyczajnym posiedzeniu Rada Federacji zebrała się 1 marca 2014 roku. Zezwoliła ona wtedy prezydentowi Władimirowi Putinowi na wysłanie wojsk na Ukrainę.