Prasówki z kraju na WOS

Obchody Święta Niepodległości. Już się zaczęły!

Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystą mszą świętą w Warszawie rozpoczęły się obchody Święta Niepodległości. W liturgii uczestniczy prezydent Bronisław Komorowski. W niedzielę w stolicy zarejestrowano 11 zgromadzeń w tym marsze i biegi
W niedzielę rano w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie rozpoczęły się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Mszy świętej przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W katedrze obecni poza parą prezydencką byli m.in.: wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Karolina Kaczorowska, były premier Tadeusz Mazowiecki, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, szef sztabu generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Cieniuch, generalicja, kombatanci, harcerze.

O godz. 10.30 prezydent Bronisław Komorowski wręczył w Pałacu Prezydenckim odznaczenia państwowe i wyróżnienia. W południe na pl. Piłsudskiego rozpocznie się uroczysta odprawa wart, gdzie prezydent wygłosi przemówienie. Program przewiduje też apel pamięci, złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza, 21 wystrzałów armatnich oraz defiladę.

Ok. godz. 13.15 prezydent złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy placu jego imienia. To ma być początek odbywającego się po raz pierwszy marszu „Razem dla Niepodległej”, współorganizowanego m.in. przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Kancelarię Prezydenta.

Drugie duże zgromadzenie – Marsz Niepodległości – współorganizowane przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny – rozpocznie się o godz. 15 przy rondzie Dmowskiego w centrum miasta, pod hasłem „Odzyskajmy Polskę!”

Ulicami Warszawy przejdzie także marsz pod hasłem „Faszyzm nie przejdzie” organizowany przez koalicję Porozumienia 11 Listopada. Zgromadzenie rozpocznie się o godz. 12 przed pomnikiem Bohaterów Getta.

Czwarty z marszów, pod hasłem „Polska Socjalna”, gromadzący środowiska lewicowe, wyruszy o godz. 11 z placu Grzybowskiego.

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała pełnię władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej przyjechał do Warszawy po uwolnieniu z twierdzy w Magdeburgu. Dzień 11 listopada został ustanowiony Narodowym Świętem Niepodległości w 1937 r. Po drugiej wojnie światowej komuniści ustanowili Narodowe Święto Odrodzenia Polski obchodzone na pamiątkę manifestu PKWN z 1944 r. Świętowanie odzyskania niepodległości 11 listopada Sejm przywrócił ustawą z lutego 1989 r. Dzień ten nazwano Narodowym Świętem Niepodległości i ustanowiono – jak napisano w preambule do ustawy – „dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość”.