Prasówki ze Świata na WOS

Obama: Korei Północnej grozi izolacja, jeśli wystrzeli rakietę

Korei Północnej, która planuje w najbliższym czasie wystrzelić rakietę mającą wynieść na orbitę okołoziemską sztucznego satelitę, grozi izolacja na arenie międzynarodowej – oświadczył na konferencji prasowej w Seulu prezydent USA Barack Obama.
W poniedziałek i wtorek Obama weźmie udział w światowym szczycie na temat bezpieczeństwa nuklearnego.
Po spotkaniu z prezydentem Korei Płd. Li Miung Bakiem szef amerykańskiego państwa ostrzegł, że gdyby Phenian zdecydował się na wystrzelenie rakiety, mogłoby to narazić na niebezpieczeństwo plany udzielenia przez USA pomocy żywnościowej. – Złe czyny nie będą nagradzane – podkreślił Obama.

Korea Płn. potrzebuje pomocy żywnościowej.
Rakieta w rocznicę urodzin Kim Ir Sena

16 marca Korea Płn. zapowiedziała, że między 12 a 16 kwietnia wystrzeli rakietę nośną, by umieścić na orbicie okołoziemskiej sztucznego satelitę Kwangmyongsong-3. Według Phenianu ma to służyć celom pokojowym. Start ma uczcić 100. rocznicę urodzin Kim Ir Sena, przypadającą na połowę kwietnia.

Rakieta nośna satelity Kwangmyongsong to w istocie pocisk balistyczny dalekiego zasięgu, nazywany poza Koreą Płn. Taepodong. Wystrzelenie satelity kraje postronne uznają za zakamuflowaną próbę technologii rakiet balistycznych dalekiego zasięgu.