Inne / Na luzie

Najmodniejsze motywy wielkanocne – jak przygotować wnętrze na święta?

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Z okazji świąt wielkanocnych w wielu polskich domach można zaobserwować kultywowanie zwyczajów związanych z uroczystym obchodzeniem tych dni. Sposoby te uwidaczniają się w ciekawych ozdobach, które razem tworzą interesujące motywy. Sprawdź, jak przygotować dom na święta!

Stół wielkanocny

Wielkanoc nieodmiennie kojarzy się z nowym życiem, wiosną, radością i delikatnymi kolorami przywodzącymi na myśl budzącą się ze snu naturę. Z kolei stół jest centralnym miejscem każdego świątecznego spotkania. Nic dziwnego, że wiele osób zadaje sobie pytanie, jak ozdobić stół wielkanocny. Nie ma jednego przepisu, lecz bez wątpienia warto kierować się kilkoma uniwersalnymi zasadami:

  • minimalizm;
  • dopasowanie kolorów;
  • dominacja zieleni i kwiatów.

Przede wszystkim stół służy po to, aby z niego jeść. Chociaż z myślą o gościach warto przygotować im również ucztę dla oka, niewątpliwie nie ma co przesadzać. Inną kwestią są kolory – delikatne barwy i odcienie, które zamiast rzucać się w oczy i drażnić, powinny podkreślić uroczysty wymiar śniadania wielkanocnego. Z tego powodu wydaje się, że najbezpieczniejszą ozdobą każdego stołu będą kwiaty. Sprawdzą się tu typowe wiosenne kwiaty z żółtymi bądź białymi płatkami, a więc tulipany, żonkile, przebiśniegi, narcyzy i hiacynty. Postawione w wazonie na białym stole staną się sercem i duszą każdego wielkanocnego motywu, od skromnych po bardziej wyrafinowane.

Własnoręczne ozdoby wielkanocne

Możecie je zrobić sami lub kupić. Jeśli macie dzieci, warto przemyśleć pierwszą opcję. Dekorowanie stołu własnoręcznie zrobionymi ozdobami to świetny pretekst, by spędzić chwilę ze sobą. W końcu temu służą święta. Najprostszą ozdobą będą pisanki. Czy znasz ich najbardziej efektowne rodzaje?

  • Kraszanka, czyli pisanka powstała w wyniku gotowania jajka w wywarze. Dawniej używano wyłącznie naturalnych składników nadających skorupce określone kolory. Na przykład niebieski uzyskiwano z wywaru z bławatka, różowy zaś z soku z buraka.
  • Drapanka, czyli pisanka powstała w wyniku drapania zabarwionej już skorupki jajka ostrym narzędziem.
  • Pisanki ażurowe, czyli wykonywane z wydmuszek (jajek, z których poprzez małą dziurkę wyssano zawartość) pisanki powstałe w wyniku wycinania w skorupce otworów.

Innymi własnoręcznie wykonanymi ozdobami mogą być figurki z siana, wiszące pisanki z papieru czy wreszcie koszyczki przystrojone bukszpanem, kwiatami i gałązkami z bazi.

Jakie kolory wnętrz na Wielkanoc?

Święta wielkanocne to doskonały pretekst, aby zmienić przytulne zimowe dekoracje na lekkie, zwiewne, pełne pastelowych lub wyrazistych kolorów. W ten sposób odświeżysz wnętrza. Wielkanoc jest czasem, gdy królują wiosenne kolory, a zatem mile widziane będą aranżacje z pudrowym różem, delikatną żółcią (albo wręcz przeciwnie – żółtym w odcieniu kanarkowym), błękitu i zieleni tak jasnej i świeżej, jak kiełkujące liście za oknem. Do takich kolorów jak zawsze pasować będą stonowane kolory ziemi, a więc biele, beże i jasne brązy.